Biskup Holub: Církev má formovat odpovědné lidi schopné správné volby

Biskup Holub: Církev má formovat odpovědné lidi schopné správné volby

Pořad v souvislostech


Křesťané a volby
Audioarchiv
2. října 2020 13+ Autor: Filip Breindl

"Být katolickým křesťanem by mělo znamenat být zodpovědným občanem.  Proto Vás jako Vaši pastýři vyzýváme: jděte k volbám a volte zodpovědně!" 

Těmito slovy se čeští a moravští biskupové vyjádřili k nadcházejícím volbám do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Jak výrazně má znít hlas církevních představitelů směrem k politice? Téma pátečního vydání 13+.

"Nemyslím si, že by církev měla do voleb vstupovat konkrétními doporučeními, koho volit a koho nevolit. To, jak přistupuje v poslední době k této komunikaci, tedy s výzvou k participaci a odpovědnému hlasování v souladu s vlastním svědomím a učením církve, pokládám za správnou cestu," poznamenal k tomu politolog Stanislav Balík. Podobně se vyslovil další politolog Marián Sekerák. "Myslím si, že v současné době už ani věřící úplně nezvažují svou volbu v souladu s výzvami církevních autorit, takže myslím, že ve stávající podobě je ta výzva dostačující." Dodává, že za nutné nepovažuje ani vymezení se vůči kandidátům či stranám vnímaným církví jako protikřesťanské - v této otázce by spíše stavěl na osvětě a povědomosti o církevních dokumentech, které tyto záležitosti řeší. 

Biskup Tomáš Holub řekl, že se při působení v plzeňské diecézi prakticky nesetkává s tím, že by se ho lidé ptali, koho mají volit. "Jsem rád, protože je to známka toho, že tu máme dospělé, odpovědné křesťany, kteří nepotřebují rady na věci, ve kterých se mají rozhodovat sami. Zodpovědnost znamená, abychom byli imunní proti jednoznačně falešným, ale lákavým slibům, a abychom byli lidmi, kteří vnímají věci v dlouhodobější perspektivě," uvedl plzeňský biskup s tím, že pokládá za trvalý úkol pro církev, aby přispívala k formování lidí schopných správného rozhodnutí. "Jsem přesvědčen, že jakékoli dobíháni této dlouhodobé práce jen před volbami působí buď ideologicky, nebo směšně," vyjádřil biskup Holub. "Přál bych si, aby byli zvoleni lidé, kteří mají vizi a také ochotu hledat nikoli osobní prospěch, ale hodnoty, na kterých je možné stavět ve společnosti vzájemně vstřícný a solidární. Věřím, že to tak dopadne," uvedl k zahajovaným volbám a uzavřel: "Jděte k volbám a volte zodpovědně, protože jste zodpovědní křesťané, milí bratři a sestry!"