Bilaterární jednání Česka a Slovenska budou pokračovat, shodli se premiéři obou zemí

Bilaterární jednání Česka a Slovenska budou pokračovat, shodli se
11. ledna 2022 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Premiér Petr Fiala se dnes v Bratislavě setkal se svým protějškem Eduardem Hegerem. Jedná se o jeho první zahraniční cestu ve funkci. Premiéři se shodli na tom, že budou pokračovat v tradici společného zasedání vlád obou zemí. O podobnosti Česka a Slovenska v rámci Visegrádské skupiny hovořil Filip Breindl s Mariánem Sekerákem z Institutu pro křesťanskodemokratickou politiku.

"Mnohem častěji to mluví o tom, že právě Česká a Slovenská republika budou představovat poněkud jiný proud v rámci V4, než představují třeba Maďarsko a Polsko, zejména vzhledem k vnitropolitickému vývoji. Uvidíme, jestli se časem nevytvoří nějaký neformální tandem právě Česka a Slovenska v rámci tohoto uskupení," nastínil případnou budoucnost vzájemných vztahů Marián Sekerák a zmínil diskuse o možném spuštění čl. 7 Smlouvy Evropské unie právě vůči Maďarsku, resp. Polsku, i dlouhodobé výhrady, které reprezentují klíčové instituce Evropské unie k těmto dvěma zemím. Zmínil i dlouhodobý vývoj: "Zejména v případě Maďarska můžeme říci, že do určité míry jde o jakousi privatizaci moci a oligarchizaci tamní politiky".

Marián Sekerák dále připomněl období, kdy Visegrádské země představovaly určitou platformu a koordinovaly společný postup v mnoha otázkách. "Nyní vzhledem k vnitropolitickým změnám a určitým kontroverzím a dalším okolnostem spolupráce všech čtyř zemí v budoucnu nebude tak úzká," míní politolog Sekerák.

Celý rozhovor je k dispozici v audioarchivu a podcastových aplikacích. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony