Bezpečnostní výzvy, pozice Česka v EU a havlovská diplomacie: Předvolební debata v 13+

Bezpečnostní výzvy, pozice Česka v EU a havlovská diplomacie: Předvolební debata v 13+
10. září 2021 13+ Autor: Filip Breindl

11. září 2001 došlo k útoku na celou západní civilizaci, shodli se hosté první ze série předvolebních debat v relaci 13+. O některých bezpečnostních, zahraničních a evropských otázkách diskutovali Ondřej Benešík (KDU-ČSL), Jaroslav Bžoch (ANO) a Jan Lipavský (Piráti).

Řešení aktuálních bezpečnostních výzev včetně kybernetických vnímají hosté debaty pro Českou republiku jedině ve spojení s členstvím v Severoatlantické alianci a Evropské unii. "Musíme si uvědomit, že my si své nepřátele nevybíráme, oni si vybírají nás. My ale máme vliv na to, koho si vybereme za přátele, s kým se budeme bavit," poznamenal k tomu Jan Lipavský.

Jaroslav Bžoch reagoval na otázku, zda ANO nevnímá Evropskou unii jako nepřátelskou instituci, když v předvolebních sloganech zaznívá od premiéra Andreje Babiše, že bude české občany před "Bruselem" chránit: "Rozhodně jsme proevropskou stranou. Pokud říkáme, že si nemůžeme nechat Brusel přerůst přes hlavu, je to proto, že i podle mého názoru si některé instituce EU přebírají více odpovědností, než na které mají nárok, nebo by si chtěly uzurpovat ještě více pravomocí," prohlásil místopředseda sněmovního zahraničního výboru Bžoch. Podle něj pro současné fungování Česka v EU nepředstavuje zásadní problém rozdílný pohled Evropské komise a Andreje Babiše na střet zájmů českého premiéra, protože výklad situace může provést Soudní dvůr EU. Oba opoziční poslanci se naopak domnívají, že tato záležitost nynější vztahy Prahy s Bruselem zatěžuje. Ondřej Benešík zmínil vyjádření šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové při představení národního plánu obnovy české ekonomiky po pandemii: "Jasně řekla, že tyto peníze nebudou propláceny, pokud lidé, kteří o tom rozhodují, budou ve střetu zájmů. To byl jasný vzkaz pro premiéra Andreje Babiše. Není možné, aby člověk ovlivňující dotační systém Evropské unie byl zároveň schopný ovlivnit, komu ty dotace půjdou, a zároveň je dostával. Toto je střet zájmů. Pan premiér si musí vybrat, buď bude mít dotace, nebo bude tím, kdo o nich bude rozhodovat," řekl Ondřej Benešík k programu, v jehož rámci může Česko čerpat až 180 miliard korun ze zvláštního evropského fondu. Podle Jaroslava Bžocha hovořila Ursula von der Leyenová o všeobecných podmínkách platných pro všechny země.

Jaké místo má mít v české zahraniční politice důraz na dodržování lidských práv a podpora demokracie ve světě? V jakém vztahu je tato tzv. havlovská diplomacie k ekonomickým zájmům Česka v cizině? Poslechněte si celý záznam debaty v audioarchivu a podcastových aplikacích. Další předvolební debatu přineseme na Proglasu ve čtvrtek 16. září, zaměříme se na problematiku školství a vzdělávání.

SpotifyGoogle Podcasts.