Benjamin Roll: Dostat se k lidem s opačným názorem a komunikovat s nimi

Benjamin Roll: Dostat se k lidem s opačným názorem a komunikovat s nimi
16. listopadu 2020 13+ Autor: Filip Breindl

Rok změny - začínáme! Takový název má dnešní online demonstrace spolku Milión chvilek pro demokracii, koná se v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii, státního svátku 17. listopadu.  "Musíme dokázat, že arogance a střet zájmů do politiky nepatří," uvádějí pořadatelé akce, kteří se dlouhodobě vymezují proti premiérovi Andreji Babišovi. Hostem dnešní relace 13+ byl předseda spolku Benjamin Roll, bez úspěchu jsme zvali některé z poslanců hnutí ANO, aby s ním debatovali.

"Představitelé hnutí ANO s námi už od počátku odmítají jakkoli veřejně diskutovat. Zároveň jsme se při naší běžné práci dostali několikrát do kontaktu s voliči hnutí ANO a debata s tou druhou stranou je rozhodně velmi důležitá. Proto nás mrzí, že do médií s námi politici hnutí ANO odmítají vstupovat," glosoval to Benjamin Roll. Podle něj cílem dnešního večera je dát najevo, že část společnosti nesouhlasí se způsobem vládnutí v zemi, a zdůraznit krátkou dobu zbývající do sněmovních voleb jako čas přípravy na změnu. 

Ve vysílání Proglasu předseda spolku Milión chvilek pro demokracii obhajoval pozvání opozičních politiků na dnešní program - vystoupí mj. předsedové parlamentních stran Vít Rakušan (STAN), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Ivan Bartoš (Piráti). "Vždycky jsme byli v kontaktu s demokratickými politiky a nejde to jinak. Jsou to dvě strany jedné mince - občanská společnost musí být aktivní, živá, musí formulovat témata, ale musí také být v kontaktu s těmi, kdo nás občany zastupuje na tom politickém poli. Byť si držíme určitou nadstranickost, nechceme na toto zcela rezignovat," uvedl Roll a připomněl, že dnešní akce následuje rok po druhé z velkých manifestací na Letné v Praze, kde spolek opoziční strany vyzval k spolupráci. "Má smysl, aby občané, kterým na tom záleží, slyšeli z jejich úst, jak ta spolupráce teď vypadá," odmítl námitku, zda není vhodnější nechat v této době samotné bloky opozičních stran, aby své voliče oslovily.

"Snažíme se postupnou drobnou prací ve společnosti nejen propojovat ty, kteří vědí, že už je problém, ale i dostat se k lidem, kteří mají opačný názor. Naučit se, jak s druhou stranou komunikovat. Je to velmi těžký úkol pro každého z nás a daří se to jak kdy a jak komu. Hledáme k tomu způsoby, ale myslím, že je to jeden z hlavních úkolů do příštího roku," odpověděl Benjamin Roll na otázku, jak je spolek úspěšný v komunikaci s lidmi, kteří nesdílejí zaměření Miliónu chvilek.

V záznamu relace 13+ uslyšíte také, jak se spolku daří po odchodu předchozího předsedy Mikuláše Mináře, jak bude vypadat charakter akcí pořádaných ve zmíněném Roce změny a co znamená 17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii pro Benjamina Rolla: "Tu dobu jsem přímo nezažil, ale od malička vnímám, jak to byly zásadní okamžiky pro mé rodiče. Myslím, že historicky je to naprosto jedinečný a klíčový moment, protože se ukázalo, že je možné dojít k zásadním změnám směrem ke svobodě a demokracii bez nenávisti a bez násilí. Tohle by mělo inspirovat celé lidstvo v jeho dějinách i nadále. Tento odkaz je potřeba udržet, tento příběh nesmí nikdy zaniknout."

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony