B. Třebínová: Paralympiáda pomáhá, aby se lidé inspirovali úsilím handicapovaných

B. Třebínová: Paralympiáda pomáhá, aby se lidé inspirovali úsilím handicapovaných

Pořad v souvislostech


Dva měsíce od jihomoravského tornáda, začátek paralympiských her
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
24. srpna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Asi 4400 handicapovaných sportovců ze 160 zemí bude soutěžit na paralympijských hrách, které dnes začínají v Tokiu, dějišti nedávných olympijských her. O tom, jak covidová omezení ovlivnila přípravu sportovců, o hrách bez diváků a také o šancích české výpravy jsme hovořili se sedminásobnou paralympijskou medailistkou a trojnásobnou vítězkou Bělou Třebínovou, která Česko reprezentovala v plavání.

"I pro paralympiádu platí heslo výš, dál, rychleji. Z vlastní zkušenosti mám potvrzeno, že společnost vidí, že lze sáhnout na dno a dosáhnout skvělých výsledků, i když nedostanete dobré karty do života. To může být inspirativní pro všechny," řekla úspěšná reprezentantka, která v plaveckém bazénu získala medaile na hrách v Aténách, Pekingu a Riu de Janeiru.

"Jsem ráda, že letos Česká televize a další média jeví o paralympiádu zvýšený zájem. Paralympijské sportovce začne veřejnost vnímat ve zvýšené míře," uvedla Běla Třebínová k mediální prezentaci her, která podle ní přivádí větší pozornost ke sportu handicapovaných. Poukázala na komplikace v přípravě sportovců, které přinesla opatření proti covidu s uzavřenými sportovišti, ale také s omezenou možností závodit. "Troufám si říci, že to ovlivní i výsledky v tom, že se sportovci se nemohli srovnávat se světovou špičkou, nemají tolik odzávoděno. I tréma a nedostatek zkušeností by se v tomto směru mohly projevit," poznamenala s tím, že podle jejích informací měli handicapovaní sportovci v některých jiných zemích lepší podmínky k přípravě. Podle Běly Třebínové to souvisí i s debatou o profesionalizaci vrcholového sportu handicapovaných. "Myslím, že je to i otázka všeobecného systému českého parasportu. V mnoha dalších zemích vidíme posun, kdy čeští sportovci jsou jedni z mála, kteří těmi profesionály nejsou. Myslím, že v těchto směrech se lze od koho učit," podotka Běla Třebínová.

Dodala, že je těžké posoudit, nakolik se paralympijských sportovců dotkne skutečnost, že soutěže v Tokiu proběhnou bez diváků, protože běžné závody obvykle nemají velkou návštěvnost. "Na paralympijských závodech pak na vás při nástupu na startovní plošinu tleskalo a pokřikovalo 17 tisíc lidí. Já jsem si musela na tu atmosféru musela zvykat tak, aby mě před nejdůležitějším výkonem neznervózňovala, ale aby mi pomohla," popsala svou zkušenost. A co přeje českým reprezentantům v Tokiu? "Především aby byli zdraví a aby všechny komplikace, které souvisejí s covidem, s rozdělením do letů, případným zpožděním a návratem do republiky, byly co nejmenší. Přeji jim co nejvíce štěstí, aby dokázali tvrdou přípravu, která se ještě o rok protáhla, zúročit tak, jak si představují. A přeji si co nejvíce medailí," řekla Běla Třebínová s tím, že doufá v zopakování minulé paralympiády v brazilském Riu, odkud čeští sportovci přivezli stejný počet medailí jako jejich zdraví kolegové.

Celý rozhovor s Bělou Třebínovou uslyšíte v záznamu druhé části relace 13+.   

ilustrační foto: Pixabay.com