Arcibiskup Graubner o výzvě k očkování: Nikomu nic nenařizuji, chci mluvit z autority lásky
Pořad v souvislostech
Výzva arcibiskupa Graubnera k očkování; Světový den prevence týrání a zneužívání dětí
Budeme vysílat
Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme
Strašák jménem preeklampsie
Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové
Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
"Očkování není samospasitelné, ale jak je vidět z menšího procenta nemocných ve skupině očkovaných, je to nástroj, který pomáhá. Prosím ty, kteří mohou být očkovaní a zatím nejsou, aby se z ohledu na ostatní obyvatele nechali očkovat," napsal předseda České biskupské konference, olomoucký arcibiskup Jan Graubner ve svém prohlášení ke zhoršené epidemické situaci v Česku. Poděkoval také za ukázněnost při dodržování platných opatření včetně těch, která se týkají bohoslužby. Arcibiskup Graubner byl hostem 13+.
"Je tu hezká dlouhá řada nesouhlasných mailů. Zatím jsem stihl odpovědět na jeden, na víc nebyl čas," popsal olomoucký arcibiskup reakci, jakou zaznamenal na své prohlášení. Za problém, který se podle něj ukazuje v debatách kolem očkování, pokládá obecnou krizi důvěry. "Pokud se ztratí důvěra, pochybuje se o všem a každý se drží toho svého, pak přestává být prostor pro objektivní argumentaci. Myslím, že je v této oblasti třeba hodně pracovat, je to otázka diskuse a naslouchání, což je ostatně i téma nynější synody o synodalitě," připomněl arcibiskup Graubner.
Svou výzvu k očkování spojuje s prosbou, aby lidé z lásky k druhým dobrovolně obětovali část své svobody pro společné dobro. "Myslím, že člověk, který hledá Boha, otevírá se mu, se otevírá i ochotě zřeknout se sám sebe. Žijeme ale v atmosféře, která s Bohem nepočítá, protože každý se považuje za toho absolutního rozhodčího. Pokud nevyjdeme ze sebe, abychom se otevřeli Bohu, nenajdeme řešení," řekl Jan Graubner a připomněl slova sv. Pavla VI., který svobodu definoval jako prostor ke konání dobra. "Dnes mnozí považují za problém poslušnost jako takovou, ale bez poslušnosti Boha svobodu neumíme užívat," dodal.
Křesťanskou reakci na současnou epidemickou situaci arcibiskup Graubner spatřuje ve vnímání zájmu celku a osobní ukázněnosti. "Tak jsem to vyjádřil, ale nikomu nic nenařizuji, nechci k tomu používat žádnou autoritu. Chci jen mluvit z autority lásky, která hledá dobro druhých," řekl Proglasu a odpověděl na otázku, zda při svém současném vyjadřování k dění kolem covidu vychází i ze své osobní zkušenosti, kdy byl loni v prosinci hospitalizován na jednotce intenzivní péče: "Ne vědomě, ale jsem si vědom toho, že podvědomě ve mně působí tato zkušenost."
Celý rozhovor s arcibiskupem Janem Graubnerem najdete v audioarchivu a podcastových aplikacích.