Analytik Havlíček: NATO se musí dohodnout, jak reagovat na současné výzvy

Analytik Havlíček: NATO se musí dohodnout, jak reagovat na současné výzvy
14. června 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem pondělní relace 13+ byl Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky. Hovořili jsme s ním o schůzce představitelů členských zemí Severoatlantické aliance, která se koná v Bruselu.

Hlavním tématem tohoto summitu má být strategická koncepce NATO pro nejbližší dekádu. Zároveň jde také o první summit, kterého se účastní americký prezident Joe Biden. Očekává se od něj projev vstřícnosti k aliančním partnerům. “Administrativa prezidenta Bidena představuje po Donaldu Trumpovi svěží vítr. Joe Biden opakovaně zdůrazňuje, že Spojené státy jsou zpět v mezinárodní politice a že mají zájem budovat silnější vztahy s Evropou. Biden si také uvědomuje, že se do popředí dostávají nové konflikty s Čínou a že zde jsou i staronové konflikty s Ruskem. A v této náladě přijíždí Joe Biden do Evropy,” objasnil ve vysílání Proglasu analytik Havlíček.

Také Joe Biden bude stejně jako předchozí američtí prezidenti usilovat o to, aby členské země NATO plnily své závazky. Podle Pavla Havlíčka to ale bude komunikovat odlišným způsobem než Donald Trump, který měl tendenci evropské země kritizovat.

Právě probíhající summit by měl také vést k posílení pozice Severoatlantické aliance vůči Rusku. “Vztahy mezi těmito dvěma stranami jsou v současnosti naprosto katastrofické. S tím také souvisí to, že tento summit by měl pomoci k přijetí strategického dokumentu. Jeho záměrem je nastavit pravidla, co má Severoatlantická aliance reprezentovat a jak má reagovat na aktuální výzvy, jako je například mezinárodní terorismus, důsledky klimatické změny nebo kybernetické útoky,” objasnil analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Celý rozhovor o summitu NATO si můžete poslechnout v audioarchivu Radia Proglas.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony