Amerikanista Hornát: Vztahy USA a Ruska se stabilizují, země může spojovat i přístup k Číně

Amerikanista Hornát: Vztahy USA a Ruska se stabilizují, země může spojovat i přístup k Číně

Pořad v souvislostech


Summit Biden-Putin a polsko-česká jednání o dole Turów
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
17. června 2021 13+, Události Autor: Anna Janošková

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina. Po době zvýšeného napětí mezi oběma zeměmi, kdy USA zpřísnily protiruské sankce, státy si vzájemně vyhostily diplomaty a Rusko označilo USA za nepřátelské země, se Biden i Putin dohodli na spolupráci v dosažení sdílených cílů. Oba lídři to uvedli ve společném prohlášení. O summitu, spolupráci i napětí mezi Ruskem a USA jsme hovořili s Janem Hornátem z Katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity.

Oba prezidenti se dohodli na brzkém návratu svých velvyslanců na ambasády v Moskvě a Washingtonu. Země chtějí také zahájit konzultace o kybernetické bezpečnosti. Jednat začnou i na téma dalšího odzbrojení. „Já věřím, že to nejsou pouze slova, protože se jedná o poměrně jednoduché úkoly. Vladimir Putin navíc v posledních týdnech řekl, že je připraven jednat o neshodách, a Joe Biden s podobným přístupem přicházel do úřadu. Obě strany se snaží stabilizovat vztahy, a tento cíl ženevský summit splnil,“ řekl amerikanista Jan Hornát.

Bývalý prezident USA Donald Trump pro americkou televizi Fox News řekl, že summit byl dobrým dnem pro Rusko, nechápe ale, co z něj budou mít Spojené státy. Evropský tisk se podle ČTK shoduje na tom, že summit nepřinese výrazné zlepšení vztahů. Podle Hornáta je ale podstatné, že mezi oběma zeměmi existuje alespoň nějaký dialog. „Obě strany spolu chtějí komunikovat a to je důležité. Chtějí pokračovat v dialogu, a ten když existuje, ledacos se dá vyřešit, v opačném případě si státy myslí, že kují pikle.“

Spojené státy i Rusko sužují témata z minulosti i současnosti. „Neshodnou se na tradičních tématech jako jsou například lidská práva, ruské angažmá v Sýrii, na Ukrajině nebo v Bělorusku. V současnosti jde i o kyberbezpečnost a dezinformace,“ sdělil Proglasu Jan Hornát. „Obě země spolu ve skrytu duše chtějí spolupracovat, neví ale jak na to.“

V závěru relace zdůraznil, že budoucí americko-ruské vztahy může formovat i Čína, která není přirozeným partnerem ani jedné ze zemí. I když na summitu tato myšlenka nerezonovala, Rusko bude podle Hornáta potřebovat Západ a Spojené státy pro balancování čínského vlivu v regionu.

Záznam relace 13+ najdete v audioarchivu Radia Proglas.

foto: Canva.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony