Aleksi Šedo: Je pošetilé řešit, zda někdo umřel na covid nebo s covidem

Aleksi Šedo: Je pošetilé řešit, zda někdo umřel na covid nebo s covidem
8. února 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

O efektivitě proticovidových opatření i o vytížení zdravotního systému jsme v relaci 13+ hovořili s proděkanem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a bývalým náměstkem ministra zdravotnictví Aleksim Šedem.

Ten se v úvodu rozhovoru vrátil k výroku ministra zdravotnictví Jana Blatného z minulého týdne o tom, že proticovidová opatření nefungují: “Toto vyjádření považuji za velmi nešťastné. Není to tak, že by ta opatření přestala fungovat. Je to o tom, že se objevila nakažlivější mutace koronaviru, kvůli které přijatá opatření nefungují dostatečně. Nyní musí epidemiologové posoudit, jak efektivní by bylo zavést nějaká další opatření.”

Aleksi Šedo, který  do 26. ledna vykonával na ministerstvu zdravotnictví funkci náměstka pro zdravotní péči, v relaci 13+ také objasnil, proč je současná situace v českých nemocnicích obtížnější než na podzim: “Kvůli novým mutacím koronaviru očekáváme další zatížení zdravotnických zařízení. Navíc, od podzimních měsíců se nemocnice ještě nevyprázdnily,” uvedl Aleksi Šedo a dodal: “Musíme si také uvědomit, že lidé hospitalizovaní s covidem jsou dva týdny od pozitivního testu vyřazeni z čísla udávajícího počet nakažených. Tito pacienti ale často v nemocnicích dál zůstávají a i nadále jsou například na plicní ventilaci. Zátěž zdravotnictví je tak extrémní. Měli bychom proto vyseknout hlubokou poklonu všem zdravotníkům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové pandemie.”

Zároveň Aleksi Šedo připomněl, že zdravotnický personál se musí také věnovat pacientům, kteří do nemocnic přicházejí kvůli jiným zdravotním problémům. “Toho, že jsou zde i další nemoci než jen covid jsme si všichni moc dobře vědomi. Proto je pošetilé řešit, jestli někdo zemřel na covid nebo s covidem. Lidé totiž mohou také umírat pro covid. Například když se stane, že nebude v čas k dispozici intenzivní péče. Každý zdravotnický systém má totiž určitou kapacitu, která se jednou vyčerpá. A to se týká i robustního českého zdravotnictví,” objasnil pro Radio Proglas proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony