Afrikanista Záhořík: Etiopský premiér potřebuje razítko na svůj mandát, volby férové nejsou

Afrikanista Záhořík: Etiopský premiér potřebuje razítko na svůj mandát, volby férové nejsou

Pořad v souvislostech


13+
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
22. června 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Ještě neznáme výsledky včerejších parlamentních voleb v Etiopii, víme ale, že se v části této africké země nehlasovalo, a to včetně regionu Tigraj, kde místní úřady loni nesouhlasily s odkladem voleb kvůli pandemii koronaviru a hlasování uspořádaly. To vedlo k vojenské operaci, po níž následoval dosud trvající konflikt v severním části Etiopie. Blíže jsme se do této země podívali s afrikanistou Janem Záhoříkem.

"Konflikt se přesunul do formy jakési guerilové války. Hlavní město regionu Tigraj Mekele je relativně dobře dostupné, létají tam lety z Addis Abeby, nicméně ve venkovských oblastech zejména v sousedství s Eritreou je situace velmi nejasná. Neustále chodí zprávy o vypalování vesnic, o znásilňování žen a dalším porušování lidských práv," říká docent Záhořík o současném vývoji konfliktu v Tigraji, na němž se vedle etiopské armády podílejí i eritrejské síly a různé milice, přičemž nelze jednotlivé zprávy nezávisle ověřovat.

Průběh etiopských parlamentních voleb poznamenala nestabilní bezpečnostní situace i v dalších regionech, ale i logistické problémy související se začátkem dešťové sezóny. Podle Jana Záhoříka lze očekávat, že premiér Abiy Ahmed bude výsledky hlasování interpretovat jako potvrzení svého mandátu, zatímco opozice nejspíš poukáže na malou průkaznost výsledků v situaci, kdy hlasování v části země vůbec neproběhlo. "Abiy Ahmed potřebuje nějaký lidově řečeno oficiální štempl, aby byl potvrzen v roli premiéra a jeho strana, tzv. Prosperity Party, jako strana vládnoucí. Celá řada politických stran volby buď bojkotuje, nebo jsou její lídři ve vězení, takže o nějaké férovosti voleb nemůže být ani řeč. Dá se očekávat dvojí interpretace: ze strany Abiyho Ahmeda vzkaz mezinárodnímu společenství o tom, že je legitimní hlavou Etiopie, a na straně druhé početné hlasy, které tomu budou oponovat," říká afrikanista s tím, že premiér vyznamenaný v roce 2019 Nobelovou cenou za mír za vyřešení konfliktu s Eritreou si v záležitosti vztahů s Tigrajci, příslušníky minulé vládní garnitury, "ukousl příliš velké sousto." 

Jan Záhořík také uvedl, že náboženští představitelé Etiopie jsou jak mezi zastánci premiéra Ahmeda, tak mezi kritiky vládního postupu v Tigraji. Vůči němu se vymezil například nejvyšší představitel Etiopské ortodoxní církve, největšího křesťanského společenství v zemi, Abune Mathias, který je rodákem z Tigraje. "Vyjádřil se na sociálních sítích v tom smyslu, že stát páchá v Tigraji genocidu. Je třeba to vnímat také tak, že Etiopská ortodoxní církev má nejvíc stoupenců právě v regionech Tigraj a Amhara, tedy spíše na severu a ve středu země. Jsou ale i představitelé třeba netigrajského původu, kteří více souzní s vládnoucím režimem. Nějaký zásadní rozkol bych neočekával, myslím, že postupem času převládne určité pragmatické souznění mezi vládnoucí politickou mocí a náboženskou mocí," uzavřel Jan Záhořík. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony