Afrikanista: Konflikt v Mosambiku ovlivňují sociální faktory i zahraniční islamisté

Afrikanista: Konflikt v Mosambiku ovlivňují sociální faktory i zahraniční islamisté
7. května 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Evropská unie podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella zvažuje vyslat vojenskou výcvikovou misi do afrického Mosambiku, který o tuto pomoc požádal v souvislosti s působením islamistických povstalců na severu země. Portugalsko už jednotky do své bývalé kolonie vyslalo. Souvislosti tohoto dění jsme rozebrali s afrikanistou Tadeášem Valou z Univerzity Hradec Králové, religionistou z Univerzity Pardubice.

Podle něj se na radikalizaci místních ozbrojenců, kteří se před časem například zmocnili města Palma, podepsaly jak domácí sociální a ekonomické faktory, tak i vliv islamistického hnutí napojeného na somálský Al-Šabáb, které se do Mosambiku přelilo z dalších východoafrických zemí - Keni a Tanzanie. "Tak, jako není známo, kolik členů hnutí je z řad původních Mosambičanů či Tanzanců, tak není zcela jistá reálná spolupráce toho hnutí s teroristickou organizací Islámský stát, za jejíž součást se členové místní Ansar al-Sunna prohlásili. Nejspíš se ale bude jednat jen o formální prohlášení věrnosti," komentuje to Tadeáš Vala.

Podle něj ke konfliktu přispívá i to, že se odehrává v regionu s nalezišti zemního plynu - zájem západních investorů o těžbu používají islamisté v propagandě a ospravedlnění svého boje, stejně jako pohyb různých najatých bezpečnostních jednotek ze zahraničí, poznamenává. "Zda by ale k útokům na město Mocímbo de Praia v roce 2017 a letošním útokům na město Palma došlo i bez skutečností spojených s těžbou plynu, na to neumím odpovědět. Nejsem si jist, zda by k nim nedošlo i tak," upozorňuje afrikanista.

Centrální vláda podle něj nedisponuje takovou silou, která by dokázala nad povstalci převzít kontrolu. Proto v zemi operuje několik přizvaných paramilitantních skupin a nyní se uvažuje o americké či portugalské, případně evropské pomoci s výcvikem ozbrojených sil. "Například v Mali jsou evropské jednotky i z toho důvodu, aby islamističtí teroristé neohrožovali bezpečnost Evropy. Pokud to riziko v Mosambiku nebude vyhodnoceno podobně, je možné, že ten zájem na spolupráci při řešení povstání v provincii Cabo Delgado z evropské strany nevznikne. Zatím ale nevíme, jak se diskuse o společné evropské pomoci vyvine," říká Tadeáš Vala a poukazuje na humanitární krizi, která už nyní ovlivňuje přinejmenším sousední Tanzanii. "Může to přerůst do ještě větších problémů v rámci regionu, jako to můžeme vidět v oblasti Sahelu," poukazuje na působení islamistických skupin v zemích kolem Čadského jezera. 

Jaká je náboženská situace v Mosambiku, zemi s převážně křesťanským obyvatelstvem a silnou muslimskou menšinou? Jaký vztah udržuje bývalá portugalská kolonie, která získala nezávislost v roce 1975 po partyzánské válce, se svou bývalou mateřskou zemí v Evropě? Poslouchejte záznam celého rozhovoru v druhé části dnešní relace 13+.

NyníHudební siesta
Skladba: Sonata B dur pro flétnu a basso continuo číslo 21 - Allegro; Autor: Sammartini Giuseppe; Soubor: Ensemble Mediolanum
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony