Advokátka Bilinská: Novela zákoníku práce neřeší, co by řešit měla

Advokátka Bilinská: Novela zákoníku práce neřeší, co by řešit měla
3. března 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Home office, tedy práce z domova, provází poslední rok české zaměstnance mnohem intenzivněji než kdy dřív. Do Poslanecké sněmovny nyní míří novela zákoníku práce, ve které opoziční lidovci navrhují například povinnost zaměstnavatele hradit zaměstnanci náklady na komunikaci i další výdaje spojené s prací z domova. V návrhu se počítá také s jasnějším oddělením pracovní doby a volného času.

„Současný stav, kdy home office není v zákoníku práce nijak upravený, není pro zaměstnavatele až tak špatný. Když si dají pozor na pár základních pravidel, tak to může docela dobře fungovat,“ popsala současný stav pro Proglas advokátka ze společnosti Deloitte Legal Iva Bilinská, která se dlouhodobě věnuje pracovnímu právu.

„Je několik bodů, které by bylo dobré, kdyby nějaká novela vyřešila. Ale tato novela, která je teď v Poslanecké sněmovně, neřeší ani jeden z bodů, které by byly potřebné,“ vysvětlila Bilinská s tím, že podle jejího názoru je třeba se zaměřit především na oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a třeba i na paušalizaci nákladů. Jejich hrazení sice aktuálně navrhovaná novela upravuje, podle Bilinské ale nejde o změnu proti stávající podobě zákoníku práce a zároveň poslanci nenavrhují potřebnou změnu zákona o dani z příjmu, která by umožnila paušalizaci všech nákladů.

Jaké problematické povinnosti mohou zaměstnavatelům nastat v souvislosti s případným schválením novely? Nejen to se dozvíte při poslechu záznamu celého pořadu 13+ v našem audioarchivu (rozhovor s Ivou Bilinskou začíná v čase 15:45).

foto: pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony