Adiktolog Kulhánek: Neexistuje žádná bezpečná denní dávka alkoholu

Adiktolog Kulhánek: Neexistuje žádná bezpečná denní dávka alkoholu
1. února 2022 13+, Události Autor: Daniel Blažke

Dneškem začíná pravidelná osvětová akce s názvem Suchej únor, která přichází s výzvou odepřít si na měsíc alkoholické nápoje. Jejím cílem je pomoci s omezením nadměrného pití alkoholu a informovat o negativech jeho rizikového užívání. O alkoholismu, jeho dopadech a současných trendech hovořil na Proglasu v pořadu 13+ Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V roce 2020 bylo podle Státního zdravotního ústavu zhruba 31,5 procenta Čechů abstinenty nebo umírněnými konzumenty alkoholu, necelých 49 procent v nízkém riziku, zbytek populace (tedy asi 20 procent) je ve vysokém riziku nebo jsou problémovými konzumenty.

"Zhruba pětina Čechů je v nějaké míře ohrožení. Buď jim vysoká míra konzumace alkoholu přímo způsobuje nějaké komplikace v oblasti tělesného nebo duševního zdraví, nebo jsou už přímo závislí. V každém případě je toto číslo poměrně vysoké a určitě bychom se měli snažit toto číslo v populaci postupně snižovat," okomentoval v pořadu 13+ adiktolog Adam Kulhánek.

Podle něj neexistuje žádná bezpečná denní dávka alkoholu. "Každá tkáň, která je v přímém kontaktu s alkoholem, je poškozená. To se týká trávení, hltanu, slinivky břišní a podobně. V souvislosti s pravidelným pitím alkoholu je navíc prokázáno až sedm druhů rakoviny, taky poškozuje mozek, nervovou a oběhovou soustavu. A v neposlední řadě je tu celá řada psychických poruch," vysvětlil Kulhánek důvody, proč by se lidé měli alkoholu vyvarovat.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v našem audioarchivu

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony