A. Mornštajnová: O historii píšu, protože staří zapomínají a mladým chybí informace

A. Mornštajnová: O historii píšu, protože staří zapomínají a mladým chybí informace

Pořad v souvislostech


Jak 17. listopad rezonuje v roce 2021?
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
16. listopadu 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Jaké by to mohlo být, kdyby se dění listopadu 1989 ubralo jiným směrem? Kdyby namísto svobody přišla druhá normalizace? O tom vypráví kniha Listopád jedné z nejčtenějších českých spisovatelek současnosti Aleny Mornštajnové, s níž jsme hovořili o pozadí vzniku románu i o tom, co pro ni znamená svoboda.

„Tu knihu jsem chtěla napsat hodně dlouho, protože myslím, že každého z nás napadá, jak bychom žili, kdyby ke změně tehdy nedošlo. Za sebe mohu říct, že bych šťastnější nebyla, protože svobody si velice cením. Tím nechci říct, že dnešní život je ideální. Mám ale pocit, že lidé zapomínají, jak jsme žili před rokem 89, že to nebylo jen o nedostatku zboží, nemožnosti cestovat, ale o svobodě, možnosti rozhodování. Tehdy naše životy řídil někdo jiný,“ uvedla Mornštajnová.

Jednou z rozhodujících motivací k napsání Listopádu pro ni bylo, když viděla, že lidé kolem zapomínají. „Původně jsem čekala, že to třeba napadne zpracovat někoho jiného. Když ale od listopadu 89 uplynulo téměř 30 let, řekla jsem si, že možná nazrál čas pro mě a pustila jsem se do psaní,“ vysvětlila.

Alena Mornštajnová také řekla, že kniha vznikala v době, kdy v Bělorusku vypukly represe po zmanipulovaných prezidentských volbách: „Psala jsem to ve stínu těch událostí. Říkala jsem si, jak je možné, že v dnešním světě nemáme možnost něčemu takovému zabránit? A jak bychom se dokázali bránit my? Proto pro mě bylo psaní takové skutečnější a možná i hrůznější,“ přiznala.

Celý rozhovor se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou najdete v audioarchivu.