A. Mornštajnová: O historii píšu, protože staří zapomínají a mladým chybí informace

A. Mornštajnová: O historii píšu, protože staří zapomínají a mladým chybí informace

Pořad v souvislostech


Jak 17. listopad rezonuje v roce 2021?
Audioarchiv
16. listopadu 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Jaké by to mohlo být, kdyby se dění listopadu 1989 ubralo jiným směrem? Kdyby namísto svobody přišla druhá normalizace? O tom vypráví kniha Listopád jedné z nejčtenějších českých spisovatelek současnosti Aleny Mornštajnové, s níž jsme hovořili o pozadí vzniku románu i o tom, co pro ni znamená svoboda.

„Tu knihu jsem chtěla napsat hodně dlouho, protože myslím, že každého z nás napadá, jak bychom žili, kdyby ke změně tehdy nedošlo. Za sebe mohu říct, že bych šťastnější nebyla, protože svobody si velice cením. Tím nechci říct, že dnešní život je ideální. Mám ale pocit, že lidé zapomínají, jak jsme žili před rokem 89, že to nebylo jen o nedostatku zboží, nemožnosti cestovat, ale o svobodě, možnosti rozhodování. Tehdy naše životy řídil někdo jiný,“ uvedla Mornštajnová.

Jednou z rozhodujících motivací k napsání Listopádu pro ni bylo, když viděla, že lidé kolem zapomínají. „Původně jsem čekala, že to třeba napadne zpracovat někoho jiného. Když ale od listopadu 89 uplynulo téměř 30 let, řekla jsem si, že možná nazrál čas pro mě a pustila jsem se do psaní,“ vysvětlila.

Alena Mornštajnová také řekla, že kniha vznikala v době, kdy v Bělorusku vypukly represe po zmanipulovaných prezidentských volbách: „Psala jsem to ve stínu těch událostí. Říkala jsem si, jak je možné, že v dnešním světě nemáme možnost něčemu takovému zabránit? A jak bychom se dokázali bránit my? Proto pro mě bylo psaní takové skutečnější a možná i hrůznější,“ přiznala.

Celý rozhovor se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou najdete v audioarchivu.

NyníČtení na pokračování
Písnička: V poli stójí Anička; Sóla: Varmuža Josef, sbor muziky; Soubor: Varmužova cimbálová muzika; CD: Folklorní okénko 17. října 2012
11:26Písničky před polednem
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba
12:05Hudební siesta
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony