13+: Volby a jejich důsledky očima politologa Tomáše Lebedy

13+: Volby a jejich důsledky očima politologa Tomáše Lebedy
11. října 2021 13+ Autor: Anna Janošková

Tuzemskou politickou scénu po volbách do poslanecké sněmovny jsme v relaci 13+ rozebrali s politologem Tomášem Lebedou, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tématy bylo vytvoření vlády, zasahování prezidenta republiky do této záležitosti, úbytek poslanců Pirátské strany i ústup Komunistické strany Čech a Moravy a České strany sociálně-demokratické do ústraní mimo sněmovnu.

„Kdybychom byli ve standardní parlamentní demokracii, máme k vytvoření vlády velmi blízko, protože je tu skupina stran, která má ve sněmovně většinu a jasně deklaruje, dokonce i podpisy smluv, že má ochotu spolupracovat a vládu vytvořit,“ odpověděl na začátku pořadu politolog Tomáš Lebeda. Podle něj ale stávající situaci může komplikovat rozhodnutí prezidenta České republiky Miloše Zemana, jehož pravomocí je jmenování premiéra. „Prezident avizoval, že jmenuje představitele strany, který bude mít největší poslanecký klub, což by byl v tuto chvíli Andrej Babiš s Hnutím ANO. Ten ale nemá většinu ve sněmovně a důvěru pro vládu tak získat nemůže,“ doplnil.

Andrej Babiš na sociálních sítích sdílel video „Čau lidi“, kde uvedl: „I když to vypadá, že jsme prohráli, tak čas určitě běží v náš prospěch.“ To okomentoval politolog Lebeda slovy: „Pokud Babiš uvažuje způsobem, že sestavování vlády se potáhne a čas bude nahlodávat stávající dohodu pěti politických stran, uvažuje o scénáři, který má poslat Česko do dlouhého období bezvládí. Já bych očekával, že někdo, kdo tolik akcentuje vládní efektivitu, nebude upřednostňovat scénář, který pošle zemi na dlouhé měsíce do situace, že nemá funkční vládu s důvěrou sněmovny.“

Dalším tématem byla situace v Pirátské straně, která bude mít v poslanecké sněmovně čtyři poslance, přičemž v uplynulém volebním období jich bylo 22. Podle Lebedy je to pro stranu nezasloužené, stojí za tím dva důvody: „Piráti se stali terčem dezinformační kampaně, za kterou stálo z velké částí Hnutí ANO. Druhý důvod je uvnitř Pirátské strany, která udělala celou řadu problematických nekompetentních kroků. To, jakým způsobem dávají na veřejných fórech najevo minoritní a problematické postoje svých členů, jim škodí. Musí se zamyslet, jak komunikují navenek," dodal.

Své poslance stahuje ze sněmovny i Komunistická strana Čech a Moravy a Česká strana sociálně-demokratická. Přes práh pěti procent se nedostala ani Přísaha Roberta Šlachty. Právě tyto strany a hnutí byly závěrečným tématem rozhovoru: „Pokud se chtějí v budoucnu do sněmovny vrátit nebo do ní vstoupit, musí být aktivní, musí se snažit být co nejvíce vidět. Dělat alespoň částečně viditelnou opoziční politiku a vzít si ponaučení z neúspěchu," řekl Lebeda. Podle něj mají KSČM i ČSSD šanci na návrat, víc by to ale přál sociální demokracii, která je podle něj demokratickou levicovou stranou s obrovským potenciálem a je na ní, zda ho dokáže využít a být alternativou k jiným stranám.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v záznamu relace 13+ v audioarchivu Radia Proglas a v podcastových aplikacích.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony