13+: Vatikánské setkání diplomatů ovlivňuje epidemie i papežovy potíže

13+: Vatikánské setkání diplomatů ovlivňuje epidemie i papežovy potíže
25. ledna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

"Diplomacie je hodně o symbolech, signálech a gestech. Novoroční přijetí diplomatického sboru Jeho Svatostí se samozřejmě řadí k té části protokolárně-diplomatické. Na druhé straně tím, že následuje po poměrně významných vystoupeních papeže k veřejným tématům, má i silný obsah," řekl Proglasu bývalý český velvyslanec u Svatého stolce Pavel Vošalík v souvislosti s každoroční lednovou audiencí pro diplomaty. Měla se uskutečnit dnes, kvůli zdravotním potížím papeže Františka došlo k odkladu. Nový termín podle současného českého ambasadora Václava Kolaji zatím není znám.

Pavel Vošalík připomněl, že k setkání dochází po Vánocích, kdy se papež vyjadřuje k aktuálním otázkám například v poselství před požehnáním Urbi et Orbi nebo na Nový rok, kdy katolická církev připomíná Světový den míru. Na tato vystoupení pak zpravidla obsahově navazuje i promluva před diplomaty. "Je to projev, který rekapituluje a hodnotí rok uplynulý a naznačuje priority pro rok nadcházející," popisuje Pavel Vošalík s tím, že formát setkání obvykle nedává prostor pro agendu, která se týká vztahů mezi Vatikánem a státy světa - sám podle svých vzpomínek zažil bezprostřední dopad papežova vystoupení na Českou republiku pouze při své premiéře v roce 2009, kdy Benedikt XVI. hovořil o záměru navštívit Českou republiku. 

Podle současného velvyslance Václava Kolaji letos došlo k úpravě formátu novoročního přijetí, a to hlavně kvůli pandemii koronaviru. Italská média nedávno také informovala o problémech se zatékáním do sálu Apoštolského paláce, který bývá dějištěm audience. Ta se měla uskutečnit v aule Pavla VI. "Svým způsobem bude forma korespondovat s obsahem, protože papež se velmi intenzivně zabývá tématem pandemie a zvláště solidarity a pomoci potřebným. Bylo to i náplní jeho poselství ke Světovému dni míru. Možná tedy i změna prostředí a také aranžmá ještě více podtrhnou naléhavost toho poselství. Je třeba zdůraznit, že to není projev k diplomatům, ale k někomu, od koho se očekává, že papežova slova přenese domů a předá je těm, kteří by se jimi měli zabývat," komentuje to Pavel Vošalík.

Dodává, že během svého desetiletého působení ve Vatikánu nevnímal tuto pravidelnou akci jako rutinní záležitost. "Je to setkání s papežem a setkání s ostatními kolegy. Všichni na velvyslanectví jsme se na to těšili a jsem přesvědčen, že se stejně cítí pan velvyslanec Kolaja, jakkoli ve velmi obtížné situaci," uzavírá vedoucí české diplomatické mise ve Vatikánu v letech 2008-18.

NyníPísně
Píseň: Jak śe mace? (2020); Interpret: Ľudová hudba Stana Baláža; Album: Ľudová hudba Stana Baláža: Jak śe mace?
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony