13+: Vatikán na nejisté půdě vztahů s Čínou

13+: Vatikán na nejisté půdě vztahů s Čínou
22. října 2020 13+ Autor: Filip Breindl

Vatikánský státní sekretariát a čínské ministerstvo zahraničí potvrdily prodloužení dosavadní dvoustranné dohody o kompetencích při jmenování biskupů o další dva roky. "Svatý stolec považuje počáteční uplatňování dohody - která má velkou církevní a pastorační hodnotu - za pozitivní díky dobré komunikaci a spolupráci mezi stranami v dohodnutých věcech a hodlá pokračovat v otevřeném a konstruktivním dialogu ve prospěch života katolické církve a pro dobro čínského lidu," stojí v dnešním vatikánském komuniké. Tématu jsme se věnovali v dnešní relaci 13+ mimo jiné kvůli kritice, která vůči dohodě zaznívá zevnitř církve či od amerického ministra zahraničí Mikea Pompea.

Podle těchto hlasů, které reprezentuje například hongkongský emeritní biskup, kardinál Joseph Zen Ze-kiun, Vatikán činí velké ústupky komunistickému režimu v Pekingu a zhoršuje postavení čínských katolíků z takzvané skryté církve. Kardinál-státní sekretář Pietro Parolin popírá, že by věřící v zemi čelili perzekuci a hovoří o regulacích, které stát vymáhá u všech náboženství. "Vatikán ustupuje, povoluje čínské straně jmenovat biskupy s tím, že si nechává veto. Přitom doufá, že to povede ke zlepšení situace katolíků v Číně, což se ale neděje, naopak v posledních dvou letech vidíme mnohem větší restrikce a potlačování náboženských svobod," řekla k tomu Magdaléna Rychetská z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která se situaci čínských křesťanů dlouhodobě věnuje.

Podle ní Vatikán sleduje cíl sjednotit katolíky v zemi a napravit předchozí stav, kdy část věřících nebyla ve společenství s papežem a univerzální církví. "To se podařilo a je to určitě jeden z pozitivních momentů, že všichni čínští katolíci jsou teď spojeni s Vatikánem. Na druhou stranu si myslím, že dochází k nesprávnému chápání současné situace. Kardinál Parolin hovoří o tom, že současná politika sinizace náboženství v Číně je inkulturací, počínštění katolické víry pro místní publikum. To je podle mě nepochopení toho, co se děje - sinizace nehovoří o počínštění, ale o tom, aby se náboženství sklonilo před komunistickým vedením země," popisuje Magdaléna Rychetská, podle níž to má i reálné důsledky pro náboženský život, protože za nepřípustnou se pokládá evangelizace či přenesení křesťanství do veřejné sféry. "Komunistická strana Číny skutečně chce, aby se náboženství stalo nějakou skrytou, soukromou záležitostí, která ideálně jednoho dne vymizí," dodává Rychetská, podle níž vedle nepřesného čtení situace může hrát roli i snaha o vytvoření pozic pro další jednání.

"Myslím, že musejí mít informace o tom, že nejen křesťanství, ale i další náboženství čelí v ČLR pronásledování. Říkat tomu regulace je zavírání očí před realitou," komentuje vedoucí brněnských seminářů čínských studií, podle níž Vatikán bude vystaven nátlaku, aby přehodnotil své vztahy s Tchaj-wanem, který plně uznává jako jediná evropská země.      

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony