13+ s velvyslancem u Svatého stolce Václavem Kolajou

13+ s velvyslancem u Svatého stolce Václavem Kolajou
10. ledna 2022 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Dialog a bratrství označil dnes papež František za základní body našeho úsilí o překonání současné krize při pravidelném každoročním setkání s diplomatickým sborem akreditovaným u Svatého stolce. V rozsáhlém projevu se věnoval i zahraniční politice, apoštolským cestám v uplynulém roce, humanitárním krizím nebo formám ideologické kolonizace. Audience se účastnil i český velvyslanec Václav Kolaja, který byl hostem pořadu 13+. V rozhovoru s Anežkou Jakubcovou hovořil i o vzájemných vztazích Česka a Vatikánu.

"Svatý otec považuje za zásadní, aby Evropská unie našla vnitřní soudržnost při řešení  migrace, podobně jako ji našla při řešení otázek spojených s pandemií. A asi bychom si i v naší zemi mohli vzít něco též ze závěrečných myšlenek papeže Františka, které již zmínil v poselství k 55. Světovému dni míru, tj. že vzdělání by nemělo být vnímáno jako náklad, nýbrž jako nejlepší možná investice, že by technologie přes svou nespornou užitečnost neměly nahrazovat skutečné lidské vztahy a že by práce měla být vnímána jako nepostradatelný faktor při budování a zachovávání míru lidské důstojnosti," vyzdvihl z papežova 36minutového projevu diplomat Kolaja. Letos se oproti loňsku setkání opět mohli účastnit velvyslanci i se svými manželkami či manžely, nedošlo však na osobní gratulace. Novoroční setkání s diplomatickým sborem bylo zakončeno v Sixtinské kapli tradiční společnou fotografií.

V rozhovoru Václav Kolaja pozitivně komentoval i deklaraci nové vlády k rozvíjení dialogu se Svatým stolcem a zasazení se o ratifikaci bilaterální smlouvy mezi Českem a Vatikánem. "Tato pasáž programového prohlášení nové vlády mě pochopitelně velmi potěšila. Vatikán je významným světovým hráčem v řadě globálních témat, zejména v otázce míru, integrálního lidského rozvoje, vyznání, mezikulturního dialogu, kulturní identity či humanitární pomoci. Je proto v našem zájmu udržovat s Vatikánem dobré vztahy a rozvíjet dialog na bilaterální i multilaterální úrovni. Jsem rád, že vláda takový zájem deklaruje.  Kroky, které je v tomto směru potřeba podniknout, rozmyšlené mám, ale proberu je nejprve s panem premiérem a příslušnými ministry," nastínil Kolaja. Tuto souvislost padesátiletý diplomat, který u Svatého stolce působí od roku 2018, zmínil i v odpovědi na otázku, zda se dá očekávat v dohledné době návštěva papeže Františka také u nás. "Papež František pozvání k návštěvě naší země několikrát obdržel (...) Věřím, že, pokud budeme naplňovat vládou deklarovaný zájem ohledně rozvíjení dialogu se Svatým stolcem, tak se papežovy návštěvy v Česku v dohledné době dočkáme," poznamenal.   

Celý rozhovor je k dispozici v audioarchivu a podcastových aplikacích.  

foto: Anička Guthrie, Člověk a víra, 2021

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony