13+ s předsedkyní Národní rozpočtové rady Evou Zamrazilovou

13+ s předsedkyní Národní rozpočtové rady Evou Zamrazilovou
29. září 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun, do konce měsíce ho musí předložit Sněmovně. Ta ho ale v současném složení už zcela jistě neschválí, úkol tak připadne nové Sněmovně vzešlé z říjnových voleb. Máme se výší schodku navrhovaného rozpočtu znepokojovat? Jaký vývoj nás čeká v příštích letech a jak stav ekonomiky pocítíme na hospodaření domácností? V pořadu 13+ jsme o tom mluvili s ekonomkou z VŠE Evou Zamrazilovou, předsedkyní Národní rozpočtové rady.

Schodek rozpočtu je podle Zamrazilové příliš vysoký, přitom šetření se nabízelo: "V letošním roce vláda vybere na daních o 100 miliard korun více, než čekala. Je to především díky nízké nezaměstnanosti a vyšší inflaci, ty vlastně zvyšují objem nominálních mezd, ze kterých se pak platí vyšší daň z příjmu a vyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění. Taktéž je evidentní, že se lépe dařilo podnikům, protože, laicky řečeno, i daň ze zisku je vyšší, než se čekalo. V příštím roce se díky tomuto změněnému hospodářskému prostředí vybere dalších 60 miliard korun na daních více, než se čekalo ještě v dubnu. Těch minimálně 60 miliard korun nemuselo být okamžitě přetaveno do povinných mandatorních výdajů státního rozpočtu a ten mohl ušetřit."

Národní rozpočtová rada (NRR) má jakožto nezávislý poradní orgán vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem č. 23/2017 Sb., přispívat k udržitelnosti veřejných financí a snižovat riziko nadměrného zadlužování státu. Zamrazilová podle svých slov rozpočtová jednání Vlády navštěvuje, dostává pravidelně slovo, ale vzhledem k tomu, že NRR sleduje vývoj ekonomiky v dlouhodobém časovém horizontu, na rozdíl od politiků, doporučení a varování nemusí být vyslyšena – stejně jako v případě návrhu státního rozpočtu pro rok 2022.

Institucí, která může přímo ovlivnit vývoj státní ekonomiky, je Česká národní banka (ČNB). Její kroky Zamrazilová předvídá takto: "Centrální banka má ze zákona svůj hlavní mandát a to je cenová stabilita. Je definovaná spotřebitelskou inflací v intervalu 1–3 procenta. Ten už tady nějakou dobu překračujeme, v srpnu jsme viděli inflaci 4,1 procenta a bohužel výhledy nevypadají dobře ani do budoucna. (...) Podle mého soudu centrální bance nezbývá nic jiného, že zvýšit úrokové sazby, aby postupně omezila poptávkové tlaky. V ekonomice je obrovské množství volných peněz a inflace nikdy nebyla ničím jiným než peněžním jevem způsobeným převisem množství peněz v ekonomice. Domnívám se, že pravděpodobně už zítra přijde první zvýšení úrokových sazeb."

Jak pravděpodobné je rozpočtové provizorium? A hrozí zvyšování daní? Poslechněte si rozhovor pro pořad 13+ z audioarchivu nebo podcastových aplikací.