Lékař z Břeclavska se zničenou ordinací: Potíže přijdou, až opadne prvotní šok

Lékař z Břeclavska se zničenou ordinací: Potíže přijdou, až opadne prvotní šok

Pořad v souvislostech


Po zkáze tornáda, pomoc jihovýchodní Moravě
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Speciální vydání, rozloučení současného redakčního týmu

Krajská koordinace pomoci uprchlíkům, nový rektor Mendelovy univerzity v Brně

Ohlas cesty tří premiérů do ostřelovaného Kyjeva
Audioarchiv
25. června 2021 13+ Autor: Filip Breindl

V relaci 13+ jsme přinesli rozhovor s lékařem Jiřím Bartošem, jehož ordinaci v Moravské Nové Vsi zničila bouře s tornádem. Mluvili jsme také se starostkou sousední obce Hrušky Janou Filipovičovou.

"Nemám vůbec žádnou možnost se pacientům věnovat, ordinace je totálně zničená," popsal doktor Bartoš. Předpokládá, že obecní objekt, v němž působil, nemine demolice. Krátkodobě by uvítal možnost pracovat v mobilní ordinaci a podle svých slov o ní chce jednat s hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL) i ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Praktik z Moravské Nové Vsi se svou zdravotní sestrou v noci působili na mobilním zdravotnickém stanovišti. "Musím vyslovit hlubokou poklonu před organizací záchranných prací, protože tam bylo velké množství profesionálních záchranářů, anesteziologů nejen z jižní Moravy, ale i z Rakouska. Létaly vrtulníky, tahle věc byla perfektně ošetřena," popisuje lékař, který má informace, že v Moravské Nové Vsi už působí i psychologové. "Myslím, že tyto potíže u řady lidí přijdou až později, až opadne primární šok. V tuto chvíli je cílem většiny lidí uklidit následky katastrofy a zařídit si nějak bydlení. Až tato akutní fáze opadne, zřejmě bude větší počet těch, kteří budou potřebovat psychologickou nebo i psychiatrickou pomoc," dodává k tomu Jiří Bartoš s tím, že i praktičtí lékaři mohou být lidem s těmito diagnózami nápomocni.

Podle starostky sousední obce Hruška Jany Filipovičové probíhá zjišťování rozsahu škod, domy prohlížejí statici. "Převážnou většinu lidí, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou, si vzali pod svá křídla rodinní příslušníci. My jsme měli jen minimum těch, o které jsme se museli postarat, byli to většinou starší občané, kteří mají své příbuzné daleko od Hrušek, nebo je nemají vůbec," řekla starostka, která nepokládá za reálné, že by pro někoho z obce byla využitelná nabídka dočasného ubytování například v Brně – také proto, že lidé chtějí být nablízku svým poškozeným domům. Jana Filipovičová potvrdila slova jihomoravského hejtmana Jana Grolicha, aby se zájemci o dobrovolnickou pomoc do zasažené oblasti zatím nevydávali a nekomplikovali činnost profesionálních záchranářů. Ocenila nabídku pomoci, vyzvala ale k uvážlivosti a také k tomu, aby zájemci kontaktovali kraj, který pomoc koordinuje. "Přivezli nám sem například tisíc jogurtů. Jsou tu třicítkové teploty a nefunguje elektřina. Nemáme to jak zchladit, pokud to okamžitě nerozdáme a někdo to hned nesní. Raději se tedy obracet na krajský krizový štáb než na obce," doporučuje starostka. Dodala, že projevy solidarity z celé republiky i zahraničí oceňuje: "Myslím, že společnými silami vše zvládneme. Určitě zvládneme opravit i ty naše kostelíčky. Náš kostel sv. Bartoloměje se ocitl bez věže. I tato nemovitost, která patří do majetku obce, bude stát nemalé finanční prostředky."

Rozhovory s Jiřím Bartošem a Janou Filipovičovou najdete v záznamu páteční relace 13+ v audioarchivu.

ilustrační foto: Pixabay.com