13+: Reprezentuje SPD křesťanské hodnoty?

13+: Reprezentuje SPD křesťanské hodnoty?

Pořad v souvislostech


Reprezentuje SPD křesťanské hodnoty?
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Zpráva o zdravotním stavu prezidenta Zemana, problémy automobilového průmyslu

Povolební politická situace, ceny za elektřinu a plyn po krachu Bohemia Energy

Jednání o vládě, Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě
Audioarchiv
16. července 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Lídrem pražské kandidátky SPD do podzimních sněmovních voleb se stal Josef Nerušil, pracovník Odboru komunikace Arcibiskupství pražského, které považuje jeho rozhodnutí za osobní záležitost. Reprezentuje SPD křesťanské hodnoty? V pořadu 13+ o tom právě Josef Nerušil diskutoval s Michalem Opatrným, vedoucím Katedry etiky, psychologie a charitativní práce na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jejím proděkanem. Svůj komentář v závěru pořadu připojil publicista a pedagog Jiří Zajíc.

Josef Nerušil potvrdil svá dřívější vyjádření, že SPD podle něj reprezentuje křesťanské hodnoty nejvíce ze všech stran kandidujících v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. K programu řekl: "Jádrem je na prvním místě rodina, která se chce cítit bezpečně. Lidé mají právo chodit po ulici a nemít strach o to, co se stane. Mají právo mít pod kontrolou nelegální migraci, aby je neohrožovala. Politika se dělá pro všechny lidi, nejen pro ty, co se pohybují v Bruselu nebo v Praze, ale i na venkově. Církev taky povzbuzuje k vlastenectví."

Podle Michala Opatrného je slovní spojení "křesťanské hodnoty" ve spojitosti s programem a působením SPD vyprázdněné: "Když něco řekneme dostatečně obecně, můžeme se s tím identifikovat úplně všichni. A program SPD je příliš obecný. Pak můžeme říct, že to má něco společného s křesťanstvím. (...) Když se mluví o hodnotě rodiny, myslí se tím každá rodina, i ta, co utíká před válkou v Sýrii, hladovějící v Africe apod. Katolická církev si cení vlastenectví, ale myslí tím nasazení člověka a práci pro vlast, ne to, že se má odvolávat na svoji vlast a útočit na někoho jiného."

Podobně to vidí i Jiří Zajíc, který považuje za vyloučené, aby se strana SPD příchodem Josefa Nerušila zkultivovala, jak to pro Deník N naznačil mediální poradce Dominika Duky Štěpán Romuald Rob. SPD vyrostlo podle Zajíce na nenávisti k uprchlíkům a menšinám, což jsou kořeny, které nelze jen tak změnit. "Problém strany není v tom, co je napsáno v dokumentech, ale v tom, jak její členové jednají. To generuje tu nenávist a rozdělení," shrnul Jiří Zajíc.

Pořad 13+ k poslechu v audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony