13+: Příležitost pro novou vládu nebo politický kšeft? Debata poslanců o dění kolem BIS

13+: Příležitost pro novou vládu nebo politický kšeft? Debata poslanců o dění kolem BIS

Pořad v souvislostech


Budocnost BIS a Michala Koudelky
Audioarchiv
10. srpna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Dění kolem pokračování Michala Koudelky v čele Bezpečnostní informační služby (BIS) jsme v relaci 13+ rozebrali s vládním a opozičním poslancem. Debatovali Adam Kalous (ANO) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), oba členové stálé sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS.

"Skutečně to mohlo být dříve, na tom se shodnu s kolegy s opozice," uvedl Adam Kalous s poukazem na to, že rozhodnutí vlády o pověření Michala Koudelky dočasným vedením BIS padlo necelý týden před vypršením řádného Koudelkova mandátu. "Na druhou stranu si myslím, že pan premiér (Andrej Babiš) a potažmo celá vláda si vzali poměrně dlouhý čas na to, aby zvolila nejlepší vhodnou variantu. Pro novou vládu, ať bude jakákoli, to bude výhodná pozice. Bude si moci zvolit řešení, které bude považovat za nejlepší. Doufám, že plukovník Koudelka bude dále pokračovat ve své funkci ředitele BIS," dodal poslanec za ANO.

"Zákon zná pouze dvě varianty, že (vláda) jmenuje a odvolává ředitele BIS, žádné pověřování tam není. Pokud je pan Koudelka i podle hnutí ANO tak skvělý, není žádný logický, věcný ani odborný důvod, aby nebyl jmenován řádným způsobem na další období," poznamenal k tomu Pavel Bělobrádek s tím, že nespatřuje žádnou výhodu pro budoucí vládu, která si může počínat zcela svobodně; naopak podle něj toto uspořádání nahrává opakování podobné situace po volbách, kdy bude prezident Miloš Zeman určovat, koho jako prvního pověří sestavením vlády.

"Navenek i dovnitř to působí jednoznačným dojmem, že vláda sice má jasný názor a jasnou kompetenci, ale nečiní tak. To znamená, že se nerozhoduje svobodně, ale podle nějakého politického kšeftu, protože jinak by jmenovala ředitele na pět let. Pokud to neudělala, znamená to, že něco není v pořádku, a to vnímají nejen pracovníci BIS, ale i naši spojenci," zopakoval Pavel Bělobrádek, že pokud je vláda s Michalem Koudelkou spokojena, jak deklaruje, měla ho jmenovat řádným způsobem. "Pan ředitel Koudelka zůstane sedět na stejné židli ve stejné kanceláři a bude nadále řídit BIS až do doby, kdy bude nová vláda s důvěrou, která rozhodne o řediteli BIS. Byl bych rád, kdyby jím byl pan Koudelka," uzavřel v debatě Adam Kalous.

Záznam relace je v audioarchivu Radia Proglas

NyníHudební siesta
Skladba: Slovácká suita op. 32 (1903) - V noci; Autor: Novák Vítězslav; Dirigent: Šejna Karel; Soubor: Státní filharmonie Brno
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony