13+ o ztrátě důvěryhodnosti ministra zdravotnictví

13+ o ztrátě důvěryhodnosti ministra zdravotnictví

Pořad v souvislostech


Hymna a chorál Svatý Václave
Budeme vysílat

Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Vysílali jsme

Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Audioarchiv
23. října 2020 13+ Autor: Jana Kuklová

V relaci 13+ jsme hovořili o důsledcích aktuální kauzy kolem ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

Ten se podle fotografií deníku Blesk v noci sešel s předsedou poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem v restauraci na pražském Vyšehradě. A to v době, kdy jsou na základě vládního nařízení všechna restaurační zařízení uzavřená.

Na to, jak takové jednání ovlivní veřejné mínění a postoj lidí k dodržování preventivních pravidel jsme se ptali psychiatra Tomáše Rektora. Ten upozornil, že se jedná o závažný problém, který nelze srovnávat s předchozími kauzami, kdy některé z osobností politického života porušily protikoronavirová nařízení. “Pokud přijmeme válečnou terminologii, která se v souvislosti s pandemií koronaviru často používá, pak můžeme říct, že se nyní nacházíme v psychologické válce, kdy musíme lidi přesvědčit o tom, že je nutné se chovat zodpovědně. Pokud je ale ministr zdravotnictví nachytán při něčem, co sám zakazuje, tak dává veřejnosti extrémně špatný příklad,” uvedl Tomáš Rektor a také podotknul, že Roman Prymula, kterého lidé vnímali jako silnou osobnost, nyní veřejnost zklamal.

O ztrátě důvěryhodnosti hovořil ve zpravodajské relaci 13+ také filozof a bývalý politik Daniel Kroupa: “Nikdo nemůže brát vážně někoho, kdo nedodržuje svá vlastní rozhodnutí. Novým mluvčím státu v otázce řešení pandemie by se tak měl stát člověk, který už nyní má u veřejnosti důvěru. Těžko bude tento post zastávat někdo, koho lidé neznají a kdo si bude svoji důvěryhodnost teprve dobývat. Obávám se ale, že nikoho takového političtí představitelé nenajdou, a tak budeme muset pandemií proplout jen na základě vlastního zdravého rozumu, protože v současné chvíli vládě jen těžko někdo ještě uvěří.” 

Daniel Kroupa také vyslovil doměnku, že i navzdory aktuální kauze zůstane v čele státu dosavadní vláda. “V současné krizové situaci opozice zmírnila svoji ostrou rétoriku a jsem přesvědčen, že by se na podobě důvěryhodné vlády dokázala dohodnout i s hnutím Ano. Hlavní překážkou je ale prezident. Ten by si chtěl do nové vlády jmenovat vlastní lidi a žádnou jinou vládní sestavu by nepodpořil,” uvedl na Proglasu bývalý poslanec a senátor Daniel Kroupa.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonata G dur pro flétnu a basso continuo - Vivace; Autor: Čart Jiří; Sóla: Ambrosi Michaela - flétna
02:00Za 5 pět
02:46Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba
05:30Písničky pro sváteční...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony