13+ o vyšetřování ekologické katastrofy na řece Bečvě

13+ o vyšetřování ekologické katastrofy na řece Bečvě
24. března 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Uplynulo půl roku od ekologické havárie na řece Bečvě, kdy do vodního toku unikl kyanid, který poškodil biotop v rozsahu několika desítek kilometrů. O průběhu vyšetřování této události jsme v relaci 13+ hovořili se starostou Valašského Meziříčí Robertem Stržínkem a poslancem Janem Bartoškem.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek je navrhovatelem na ustavení parlamentní vyšetřovací komise, která by prověřila činnost institucí, které se havárií na Bečvě zabývaly. Jan Bartošek je přesvědčen, že vytvoření této komise je nezbytné z toho důvodu, že vyšetřování havárie podle něj doprovází mnoho nejasností. “Za velmi laxní považuji přístup České inspekce životního prostředí. Například řada vzorků byla odebrána pozdě. V koalici Spolu proto považujeme za důležité, aby tato komise vznikla a abychom se všichni dozvěděli, co se loni v září na Bečvě stalo,” řekl ve vysílání Proglasu poslanec Bartošek.

Ten také v relaci 13+ vyjádřil svoji nespokojenost s vystupováním ministra životního prostředí Richarda Brabce: “Sotva k havárii na Bečvě došlo, tak pan ministr prohlásil, že se zatím neví, kdo je viníkem, ale určitě to nebyla společnost Deza. Takové prohlášení je hodně zvláštní a to navíc v kontextu toho, že chemička Deza patří do koncernu Agrofert. Nezapomínejme totiž na to, že ministr Brabec dříve zastával funkci ředitele jedné z chemických továren vlastněných tímto koncernem. Celé jeho vystupování tak vypadá, jako kdyby se snažil chránit premiéra Andreje Babiše a jeho firmy.”

Hostem středeční relace 13+byl také starosta Valašského Meziříčí a zastupitel Zlínského kraje za hnutí Ano Robert Stržínek. Ten zdůraznil, že vedení města ve spolupráci s odborem životního prostředí a vodoprávním úřadem podniklo už několik kroků k tomu, aby k podobnému neštěstí na Bečvě nedošlo. “Podepsali jsme například smlouvu se společností Vodovody a kanalizace Vsetín. Ta disponuje akreditovanou laboratoří. Díky tomu jsme začali analyzovat vzorky z výustí na Bečvě. Tato smlouva nám také umožňuje využívat pohotovostní službu, která může rychle a pohotově odebírat vzorky vody v okamžiku, kdy je to potřeba. Kromě toho také usilujeme o úpravu legislativy v oblasti ochrany vod,” uvedl ve vysílání Proglasu starosta Valašského Meziříčí a přiznal, že ho také rozčiluje to, že výsledky vyšetřování havárie na řece Bečvě nejsou dosud známé.

foto: archiv

NyníPísně
Píseň: Just The Two Of Us (2021); Interpret: Fanfare Ciocărlia; Album: Fanfare Ciocărlia: It Wasn’t Hard To Love You
08:00Na sobotní frekvenci...
09:00Pozvánky a písničky
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Písně
10:30Vonička pro milovníky...
11:00Barvínek

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony