13+ O výroční zprávě BIS

13+ O výroční zprávě BIS
11. listopadu 2020 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Pokusy zahraničních subjektů ovlivnit významné projekty z oblasti informatiky a energetiky a využít je ve svůj prospěch, aktivity ruských zpravodajských důstojníků působících v tuzemsku pod diplomatickým krytím, snaha čínských orgánů o navázání spolupráce s českými akademiky ale také třeba dobré zprávy o klidné situaci v oblasti terorismu a islámské radikalizace. To jsou jen některá zjištění v nově vydané výroční zprávě Bezpečnostní informační služby za rok 2019. V relaci 13+ je okomentoval místopředseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Ladislav Václavec (nestraník za ANO).

"Je důležité informovat veřejnost o tom, čím se BIS zabývala a ukázat na nejdůležitější oblasti a incidenty bezpečnostní politiky. Je na místě upozornit, jakým způsobem proti našim zájmům a zájmům našich spojenců působí Rusko a Čína, ale i  menších hráčů, kterými jsou zpravodajské služby Íránu nebo Severní Koreje. Myslím si, že je dobře, že je BIS poměrně otevřená a tyto problémy veřejnosti  vysvětluje (např. i na seminářích), ostatně je placená z našich daní," řekl poslanec Pavel Žáček v reakci na senátora Ladislava Václavce, podle kterého zpráva oproti loňsku nepřináší mnoho nového. "Trochu mi vadí, jak zpráva Rusko a Čínu ukazuje jako dva nepřátelské státy, přitom Česká republika je nemá jako nepřítele, není ve vojenském tažení, není zde (pozn.red. ve zprávě určené pro veřejnost) popsáno, jak nám jejich činnost škodila," uvedl Václavec. "Je potřeba si ale uvědomit, na jakém základě zpráva, byť veřejná část, vznikla. BIS podle zákona odhalovala nekalé aktivity cizích zpravodajských služeb. Jestli je byla schopna u Číny a Ruska kvantifikovat a dokázat, nemůže to nezmínit. Kdyby tady nepůsobili proti našim zájmům a našim zákonům, tak by to tam nebylo. Kdyby to dokázala u jiných států, zmínila by je, předpokládám, také," oponoval poslanec Žáček.  Oba představitelé Parlamentu ČR souhlasně potvrdili, že se informacemi BIS budou zabývat v bezpečnostních výborech svých parlamentních komor, stejně jako výroční zprávou Vojenského zpravodajství, která byla rovněž zveřejněna včera. Ta mimo jiné upozorňuje na nedostatek IT a kyberbezpečnostních odborníků. V tomto ohledu může podle našich hostů pomoci i připravovaný zákon o kybernetické bezpečnosti.

NyníPísně
Píseň: En yindig og frydefuld sommertid (2020); Interpret: Blum Helene - zpěv, Haugaard Harald - housle, mandolína; Album: Blum Helene, Haugaard Harald. Strömmen
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony