13+ o testování při stoupajícím počtu covid pozitivních

13+ o testování při stoupajícím počtu covid pozitivních
15. září 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti nálezům v úterý minulého týdne klesl zhruba o 30 na 553 nově nakažených. Stále je to ale druhý nejvyšší nárůst od konce května. V nemocnicích je s covidem 145 lidí, tedy o polovinu více než před týdnem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes potvrdil, že testování ve školách už prozatím nebude pokračovat, neplánuje se ani testování zaměstnanců ve firmách. Je to v této situaci na místě? Ptal se v pořadu 13+ Ondřej Havlíček hlavního epidemiologa IKEMu MUDr. Petra Smejkala.

"Plošné testování by se vždycky mělo vztáhnout k tomu, jaká je virová nálož v tom daném okrese či kraji. To znamená, pokud incidence viru stoupne třeba na 75 na 100 000, vnímám potřebu plošně testovat všude, kde se ve vnitřních prostorách schází rizikové množství lidí, což jsou stejně jako školy i jiné provozy jako továrny a haly," vysvětlil lékař a epidemiolog Smejkal. 

Česká unie sportu zkritizovala setrvávající povinné testování na koronavirus u dětí a mládeže pro tréninkové i soutěžní aktivity ve sportovních klubech. Po ukončení testování na základních a středních školách to musejí řešit rodiče, případně samotné kluby. "Smysl má cokoliv, co dává logiku. Pokud se ve školách shromáždí stejný počet lidí jako v kroužku nebo kdekoliv jinde, měla by platit stejná pravidla. To říkáme od začátku. Spousta takových různých výjimek je pro lidi matoucí," poznamenal Smejkal, který také vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES).

V záznamu pořadu si můžete poslechnout například i názor Petra Smejkala na testování těch, kteří jsou již očkovaní.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony