13+ o prodloužení nouzového stavu na hraně ústavnosti 

13+ o prodloužení nouzového stavu na hraně ústavnosti 
15. února 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nouzový stav pokračuje, i když Poslanecká sněmovna ve čtvrtek odmítla žádost vlády o jeho prodloužení. Kabinet ho nakonec vyhlásil na dva týdny na základě žádosti hejtmanů. Někteří ústavní právníci tento krok kritizují jako obcházení ústavy a narušení kontrolní působnosti Sněmovny. Takový názor vyjádřil i předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS, který v otevřeném dopisu vládě označil opětovné vyhlášení nouzového stavu za protiústavní. Svůj postoj vysvětlil v relaci 13+. K situaci se vyjádřil i hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec za ANO Ivo Vondrák.

„Jsem přesvědčený, že naší povinností je v každém případě a vždy upozorňovat na to, když máme důvodné podezření, že mohla být porušena ústava. Pokud bychom přijali precedent, že si vláda kdykoli může rozhodnout, že bude nebo nebude nouzový stav, aniž by to mohla ovlivnit Poslanecká sněmovna, tak by to znamenalo, že by vláda, když to přeženu, mohla vládnout pouze dekrety. Co znamenalo nedodržování ústavy z hlediska dlouhodobých dopadů, víme. Životů, které za to zaplatily, bylo velmi velmi mnoho,“ upozornil ve vysílání Proglasu předseda Senátu Miloš Vystrčil. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák zase vysvětlil postup hejtmanů na základě krizového zákona: "V takové situaci máme možnost vyhlásit stav nebezpečí, pokud problém nedosahuje značného rozsahu. V případě, že jsou ale ve značném rozsahu ohroženy životy a zdraví obyvatelstva, nastupuje povinnost požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. Hejtmani tedy postupovali podle zákona."  Předseda Senátu vyjádřil porozumění, ale dodal, že ne hejtmani, nýbrž vláda podle jeho názoru porušila ústavu: "Vláda věděla, že jí před třemi dny nebylo schváleno prodloužení nouzového stavu a podmínky se nezměnily. (...) Pokud vyhlásí nouzový stav za stejným účelem a za v podstatě stejných podmínek, ať soud rozhodne, zda nová skutečnost nastala, či nikoli."

Jak by předseda Senátu Miloš Vystrčil reagoval, kdyby sám byl v pozici hejtmana, a co v něm vyvolala slova premiéra Andreje Babiše, který po včerejším jednání vlády řekl, že jeho dopis vnímá jako doklad, že "někteří politici nemají zájem situaci v Česku řešit"? Je podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka reálné zařídit, aby se od 1. března postup proti epidemii řídil mimo právní rámec nouzového stavu? Poslechněte si v záznamu vysílání. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony