13+ o právních aspektech některých vládních opatření

13+ o právních aspektech některých vládních opatření

Politická jednání o nových opatřeních proti šíření nákazy koronaviru ještě neskončila a probíhá schůze sněmovny, která řeší, zda nová opatření budou v režimu nouzového stavu.  V relaci 13+ tuto a další skutečnosti okomentoval ústavní právník Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. 

Dnes začalo platit nařízení ministerstva zdravotnictví, které zakazuje vycestovat českým občanům a cizincům žijícím na našem území do některých států (např. na Zanzibar, do Jihoafrické republiky nebo do Brazílie) s větším výskytem nakažlivějších mutací koronaviru, což někteří právníci vidí jako problematické kvůli zásahu do svobody pohybu lidí. Právník Kudrna ovšem poukazuje na určitou proporcionalitu např. ve srovnání s uzavřeným okresem Trutnov, kam také není možné jet. Jan Kudrna problém nevidí v nejasnosti práva, ale mimo jiné v komplikaci dané rozhodnutím Městského soudu v Praze: "Zákon o ochraně veřejného zdraví ty pravomoci, které zpochybnil před třičtvrtě rokem Městský soud v Praze, ministerstvu a ministrovi zdravotnictví jednoznačně dával."

Ústavní právník Jan Kudrna v rozhovoru nabídl i svůj pohled na další situace spojené s nouzovým stavem, jeho revokaci či omezení maloobchodu. Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu v audioarchivu.  

foto: www.pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony