13+ o potvrzené koalici Pirátů a hnutí STAN

13+ o potvrzené koalici Pirátů a hnutí STAN
12. ledna 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Pirátská strana dnes ráno zveřejnila výsledky internetového hlasování svých členů o volební koalici s hnutím STAN. Pro vytvoření takové koalice se vyslovilo 79 % hlasujících Pirátů, kampaň před sněmovními volbami tak mohou obě hnutí společně odstartovat. O tématu jsme v pořadu 13+ mluvili s politologem Lubomírem Kopečkem z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Zatím víme jen to, co je uvedeno v koaliční smlouvě – to jsou východiska programu, jak budou rozdělena místa na kandidátkách nebo jak bude koalice fungovat,“ popsal Kopeček dosud známé informace o čerstvě potvrzené koalici a dodal, že však zatím není podrobně vyřešeno personální obsazení kandidátek. To by mohlo být pro koalici do budoucna oblastí sporů, především s ohledem na tzv. kroužkování při volbách, kterým voliči vyjadřují své preference.

Jeden z předních českých politologů později v rozhovoru mluvil také o vznikajícím programu volební koalice: „V programové části je vidět, že jde o kompromis. Lze poznat, že některé body protlačili přímo Piráti, např. legalizaci konopí. Na druhou stranu ve smlouvě nejsou některé jejich jiné priority, které zjevně pro STAN přijatelné nebyly, např. program neobsahuje ani zmínku o zavedení tzv. sektorové daně.