13+ o politickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu

13+ o politickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu

Pořad v souvislostech


Politický bojkot čínské olympiády, kardinál Marx a dění kolem nabídky rezignace
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Tajemné brněnské podzemí?

Osmdesátiny doktorky Marie Svatošové

Montessori a výchova dětí
Audioarchiv
11. června 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hosty páteční relace 13+ byli senátoři Zdeněk Nytra a Michael Canov. Hovořili jsme s nimi o účasti českých politiků na Zimních olympijských hrách v Pekingu.

Senát se včera usnesl na výzvě, aby na zimní olympijské hry v Pekingu příští únor českou sportovní výpravu nedoprovázeli žádní politici, a to kvůli porušování lidských práv v pořadatelské Číně. Její velvyslanectví tento postoj následně odsoudilo jako pokus o politickou manipulaci her a zásah do vnitřních záležitostí země. 

V Senátu proti usnesení nikdo nehlasoval, v rozpravě ale proti takzvanému politickému bojkotu her vystoupil Michael Canov z klubu Starostů a nezávislých. Ten ve vysílání Proglasu objasnil, že se ztotožňuje s usnesením senátního výboru v tom, že Čína porušuje lidská práva. Za řešení tohoto problému ale nepovažuje to, že se olympiády nezúčastní politická delegace. “Za důležité považuji zdůraznit, že to, že se příští rok budou olympijské hry konat v Pekingu, není rozhodnutí Číny, ale je to rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který zastupuje přes dvě stě zemí světa. Tím, že se her nezúčastní představitelé některých z těchto států, dochází ke snižování významu této sportovní události a také tím vystupujeme proti rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru,” doplnil senátor Michael Canov. 

Senátor Zdeněk Nytra souhlasí s tím, že návrh na politický bojkot her, který včera v Senátu podpořil, zpochybňuje rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru: “Součástí našeho usnesení je právě i apel na Český olympijský výbor, aby preferoval výběr takových kandidátů na pořádání olympiády, kteří si to zaslouží. Chápu, že z ekonomických důvodů není zase tolik států, které by olympiádu chtěly organizovat, ale pořád si myslím, že tyto sportovní hry představují určitý symbol a pokud se jich politici nezúčastní, tak také jde o určité symbolické gesto,” objasnil svůj postoj senátor Nytra a připomněl, že předešlé olympijské hry, které se v Pekingu uskutečnily, Čína využila ke své propagandě. 

V relaci 13+ senátor Canov následně upozornil na to, že Mezinárodní olympijský výbor neměl moc na výběr při rozhodování, kde se budou zimní olympijské hry v roce 2022 konat: “Odstoupilo Norsko, Švédsko, Ukrajina a také Polsko, které kandidovalo společně se Slovenskem. Výbor tak mohl volit pouze mezi Kazachstánem a Čínou. A při hlasování tehdy Peking vyhrál 44:40. Takže, pokud bychom chtěli, aby se olympiáda nekonala v Číně, museli by se o organizaci této události ucházet i jiné země,” uvedl senátor Canov a dodal: “Navíc, celé usnesení je tak trochu pokrytecké. S Nezapomínejme totiž na to, že s Čínou obchodujeme, naši představitelé se klaní letadlu s čínskými rouškami a nejoblíbenějším sportovním klubem v Česku je Slavia Praha, která je ze sto procent vlastněná čínskými podnikateli.”

Celou senátorskou diskuzi o politickém bojkotu zimní olympiády v Pekingu je možné si poslechnout v audioarchivuRadia Proglas.