13+ o parlamentních volbách v Nizozemsku

13+ o parlamentních volbách v Nizozemsku

Pořad v souvislostech


Modlitba za oběti covidu, parlamentní volby v Nizozemsku - témata středeční relace
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


13+

O zjednodušení volební procedury, o předvolební situaci v Německu

O předvolebních spotech ve veřejnoprávních médiích a kontrole střetu zájmů pro zisk evr. dotací
Audioarchiv
17. března 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem středeční relace 13+ byl nizozemský rodák a církevní historik působící na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy Peter Morée. Hovořili jsme s ním o právě probíhajících volbách do nizozemského parlamentu a o tamní politické scéně i společnosti.

Podle předvolebních průzkumů by měl v čele nizozemské vlády pokračovat Mark Rutte, který je lídrem tamní Lidové strany pro svobodu a demokracii. A to i navzdory tomu, že jeho poslední kabinet končil v demisi podané kvůli aféře s neoprávněným vymáháním vyplacených přídavků na děti. 

Komentátoři nizozemské politické scény tyto volby ale také označují za hlasování, ve kterém tamní obyvatelé zhodnotí, jak úspěšně se vládě Marka Rutteho daří zvládat koronavirovou pandemii. Podle Petera Moréeho má nizozemský premiér mezi občany v tomto směru svoji podporu: “Převládá názor, že jde o jedinou možnou cestu, jak šíření koronaviru zvládat. Určité nepokoje vyvolal pouze zákaz nočního vycházení. S tím ale nesouhlasí především jedna politická strana, která  tato vládní rozhodnutí považuje za zbytečně přísná. Tato strana ale mezi lidmi nemá velkou podporu. Dostane se pravděpodobně do parlamentu, ale její zastoupení bude slabé.”

Peter Morée také v rozhovoru pro Radio Proglas poukázal na skutečnost, že na politické dění v Nizozemsku mají i v současnosti vliv církve a náboženské organizace: “Už dávno to není tak, že by představitelé církví byli přítomni u tvorby a projednávání zákonů. Církve jsou ale v politické i společenské debatě stále přítomny a jsou uznávány. Obzvlášť je jejich role viditelná nyní v koronavirové krizi.”

V současnosti mají v nizozemském parlamentu své zastoupení dvě politické strany hlásící se ke křesťanské tradici. “Na začátku tisíciletí, než se do parlamentu dostaly tyto křesťanské strany, došlo ke schválení liberálních zákonů ohledně eutanazie nebo manželství stejnopohlavních párů. Tyto zákony by současným parlamentem určitě neprošly. Zároveň ale nedochází ani k tomu, že by se nyní tato rozhodnutí rušila nebo omezovala. Křesťansky orientované strany ale zapřičinily, že v parlamentu nedochází k debatě o ještě širší liberalizaci,” objasnil politickou atmosféru v Nizozemí tamní rodák a církevní historik Peter Morée. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony