13+ o otázkách spojených s cestou J. Hamáčka do Moskvy

13+ o otázkách spojených s cestou J. Hamáčka do Moskvy
4. května 2021 13+ Autor: Jaroslava Otradovcová

Web Seznam Zprávy, konkrétně reportéři Janek Kroupa a Kristýna Ciroková, zveřejnil dnes ráno informaci o schůzce, která se konala 15. dubna v kanceláři ministra vnitra a na níž měl Jan Hamáček představit svůj plán na cestu do Moskvy - totiž že se pokusí vyměnit urovnání mezinárodního skandálu v souvislosti s vrbětickými výbuchy v roce 2014 za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost konání summitu Joe Bidena a Vladimíra Putina v Praze. O tom, jak číst tento text, který je postaven na důvěrných zdrojích, v relaci 13+ hovořil komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.

"Z článku jistě víme pouze to, že je napsán a kdo jsou jeho autoři. Je pochopitelné, že vicepremiér Jan Hamáček (za ČSSD) informace jednoznačně popírá. Na druhou stranu si zase dovedeme představit, že by něco takového mohlo být možné, když si uvědomíme všechny okolnosti, které tomu předcházely. To, že pan Hamáček v té době věděl o Vrběticích i o roli GRU, čili vojenské ruské rozvědky, na výbuších a přitom plánoval cestu do Moskvy, je dost neuvěřitelné, že to mohl navrhovat. To je myslím nepopiratelný fakt stejně jako to, že navrhoval, aby se Praha stala místem setkání Joea Bidena a Vladimira Putina. Všechno ostatní stojí na pramenech, které konkrétně neznáme a jsme nuceni důvěřovat Seznamu Zprávy a tomu, že má zdroje dobře získané a dobře okované," řekl na úvod dlouholetý novinář Martin Fendrych. Zdůraznil při tom, že pokud by se jednalo o nepravdu, riskovaly by Seznam Zprávy ztrátu dobré pověsti.

Komentátora rovněž zaujalo, že na schůzce nebyla přítomná  Bezpečnostní informační služba, a poznamenal: "Ze zkušenosti několika let v pozici náměstka ministra vnitra navíc myslím, že není možné, aby jednání na takovéto úrovni zůstalo bez zápisu." Martin Fendrych také zdůraznil, že Miloš Zeman ve svém prvním prezidentském období plánoval stát se jakýmsi mostem mezi Východem (potažmo Vladimirem Putinem) a Západem: "Dovolím si zaspekulovat. Pokud by to, co Seznam Zprávy přinesly, bylo skutečné pravdivé, tak by na tom musel být vicepremiér Hamáček dohodnutý s prezidentem Zemanem."

Zjištění jsou podle Fendrycha natolik závažná, že chápe rozrušení opozice a je zvědavý na reakci premiéra Andreje Babiše. "Nyní ale musíme počkat, jestli se najde někdo, kdo na své vlastní jméno řekne, co se na té schůzce dělo. Do té doby to prostě nevíme a myslím si, že by nebylo fér pana Hamáčka považovat za člověka, který něco takového vymyslel," poznamenal Martin Fendrych. 

O zrušené cestě vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy bude dnes jednat Sněmovna na návrh koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), patrně v uzavřeném režimu.

foto: Ben Skála, commons wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony