13+ o očkování v sociálních službách a v Jihomoravském kraji

13+ o očkování v sociálních službách a v Jihomoravském kraji

Do relace 13+ jsme pozvali předsedkyni sekce sociálních a zdravotních služeb Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky Lenku Kohoutovou a hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha. Řeč byla o některých aspektech očkování proti covid-19.

Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky tento týden upozornila, že ve skupině profesí určených k prioritnímu očkování je jen část pracovníků sociálních služeb. Zahrnuti mezi ně nejsou ti, kteří působí v terénu nebo poskytují ambulantní služby. Asociace proto prostřednictvím dopisu požádala vládu, aby do prioritní skupiny zařadila všechny zaměstnance sociálních služeb. “Domníváme se, že se tito pracovníci mají chránit, protože pomáhají dětem, seniorům, lidem se zdravotním postižením nebo lidem bez domova,” objasnila ve vysílání Proglasu Lenka Kohoutová. Jihomoravský hejtman Jan Grolich doplnil: “Během jednání s vládou jsme zjistili, že lidé ve vládě netuší, co je to sociální služba. Z toho vyplývá, že vlastně nemají vůbec přehled, co povolili, a co ne. Řekli nám, že v prioritní skupině jsou všechny sociální služby. Opomenuli tím ale pracovníky v terénních službách nebo v domovech s pečovatelskou službou.”

Podle vyjádření Jana Grolicha proto Jihomoravský kraj neočkuje jen zaměstnance, kteří pracují v domovech s pečovatelskou službou, ale také ty, kteří dojíždějí za seniory domů. Proočkování této skupiny by na jižní Moravě mělo být hotové do konce tohoto týdne. Příští týden potom mají přijít na řadu zaměstnanci sociálních služeb, kteří pracují s dětmi nebo s lidmi bez domova. “Do konce nadcházejícího týdne bychom tak měli mít naočkované všechny pracovníky v sociálních službách. Kromě toho také dokončujeme očkování zdravotníků. Další prioritní skupinou jsou pedagogové. Na rovinu ale říkám, že pro náš kraj je podstatnější naočkovat seniory, a to i vzhledem k tomu, že se otevření škol stále odkládá,” uvedl ve 13+ Jan Grolich. Cílem Jihomoravského kraje je do letních prázdnin naočkovat 70 % své populace.

Foto: pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony