13+ o návratu dětí do škol

13+ o návratu dětí do škol

Návrat žáků do škol od března záleží na vývoji epidemie a zajištění testů, řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO), který věří, že se to do 1. března podaří stihnout. Pilotní samotestování žáků probíhá v tomto týdnu na několika školách, např. v Sedlčanech nebo nedalekých Petrovicích. Po vlastní ose a za finanční podpory sponzora se však od minulého týdne testují v malotřídní škole v Branticích na Bruntálsku. Tamější ředitel Adam Šimůnek je také iniciátorem výzvy, která se snaží o návrat žáků z malotřídních škol do lavic a nabízí malotřídky jako testovací vzorek pro znovuotevření škol. Jeho a místopředsedu podvýboru pro regionální školství Poslanecké sněmovny Marka Výborného (KDU-ČSL) jsme dnes na Proglasu k tématu oslovili.  

„Ačkoli musíme brát v potaz vývoj epidemie a data nemocných, jsem přesvědčen, že bychom měli hledat kroky, jak co nejdříve vrátit žáky do škol. Je potřeba ale zdůraznit, že to musí být doprovázeno řadou opatření, především testování (…) Dneska už ty metody jsou šetrné, neinvazivní,“ řekl ve vysílání poslanec Marek Výborný a dodal, že nejprve považuje za důležité, aby se do lavic vrátily děti prvního stupně, absolventských ročníků, dále žáky odborných škol na praktickou výuku. „Úplně nerozumím tomu, proč by nemohla probíhat výuka jeden na jednoho v případě Základních uměleckých škol,“ poznamenal Výborný a upozornil, že země, které se potýkaly ještě s vyššími čísly, nižší ročníky škol téměř nezavíraly.

Ředitel školy Brantice Adam Šimůnek před časem inicioval výzvu, která si vzala za cíl návrat dětí do malotřídních škol, popsal konkrétní způsob, jak postupovat. Apel podpořila  Asociace ředitelů Základních škol i Pedagogická komora, dále Svaz měst a obcí ČR a někteří poslanci a senátoři. „Aktivně se snažíme oslovit premiéra Andreje Babiše i vícepremiéra Jana Hamáčka a už jen čekáme, jak se vyjádří. Zatím žádnou reakci nemáme,“  sdělil Šimůnek a popsal, že děti  absolvují test v bezpečném prostředí domova každé pondělí ráno.  

Jaké další zkušenosti ZŠ a MŠ Brantice s testováním má, si můžete poslechnout v záznamu dnešní relace 13+.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony