13+ o možných změnách v zahraniční politice USA

13+ o možných změnách v zahraniční politice USA
20. ledna 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Demokrat Joe Biden kolem 18. hodiny složí prezidentskou přísahu a stane se 46. hlavou Spojených států amerických. Jeho inaugurace však dozná oproti předchozím řadu podstatných změn. Kvůli pandemii covidu-19 se jí zúčastní jen zlomek obvyklého počtu návštěvníků, poprvé po 152 letech bude chybět odcházející prezident a doprovází ji nevídaně přísná bezpečnostní opatření. Znalce zahraniční a bezpečnostní politiky USA, politologa Petra Suchého, jsme se v relaci 13+ ptali, co se s nástupem nového prezidenta pravděpodobně změní v oblasti mezinárodních vztahů. 

"Brzy bude možné pozorovat především změnu stylu. U prezidenta Bidena lze předpokládat diplomatičtější a konsenzuálnější přístup, zejména ke spojencům. Domnívám se ale, že zůstane zachován jistý tlak, který na ně vyvíjel i prezident Trump, tj. aby ctili svoje závazky a přispívali potřebnými částkami na rozvoj svých obranných kapacit, protože bez toho nebude aliance udržitelná v akce schopnosti," řekl Proglasu Petr Suchý z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity a doplnil, že proměnu očekává i ve větším akcentu na lidská práva, ať co do problémů v této oblasti na evropském kontinentu, např. v Bělorusku, Rusku, nebo i v Číně a v Hongkongu. "Domnívám se, že větší pozornost bude věnována i rozvoji ekonomické spolupráce mezi USA a evropskými partnery," naznačil.

Na poli mezinárodní bezpečnosti čeká Bidenovu administrativu úkol hned příští měsíc. Jde o případné prodloužení či úpravu smlouvy START o jaderném odzbrojení, kterou prezidenti USA a Ruska Obama a Medveděv podepsali 8. dubna 2010 v Praze. "V této otázce se patrně bude Biden oproti Trumpovi snažit hledat jiné východisko než je ukončení spolupráce. To ale nebude snadné," poznamenal Suchý a doplnil, že pozornost se upírá i k dohodě s Íránem o jaderném programu z roku 2015, kterou Trumpova administrativa vypověděla.
 
V záznamu třetí části relace 13+ si můžete poslechnout i odpověď našeho hosta na otázku, jak se v Bidenově politice může projevit jeho náboženské přesvědčení. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony