13+ o balancování a koordinaci dobrovolnické pomoci a aktuální situaci na jižní Moravě

13+ o balancování a koordinaci dobrovolnické pomoci a aktuální situaci na jižní Moravě

Pořad v souvislostech


Aktuálně z regionů zasažených tornádem
Audioarchiv
28. června 2021 13+ Autor: Anna Janošková

V jihomoravských obcích zasažených tornádem pokračuje odstraňování škod. Na místě působí dobrovolníci, hmotnou a finanční podporu shromažďují a zasílají i okolní země. Tématu koordinace pomoci a tomu, co je žádané a co nikoliv, jsme se věnovali v dnešním vydání pořadu 13+. Hosty byli náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník a koordinátor pomoci z organizace ADRA Josef Koláček.

„V prvních dnech po katastrofě chtělo spoustu lidí přiložit ruku k dílu, viděli to zoufalství. Živelná pomoc a masový zájem ale komplikovaly průběh práce,“ sdělil koordinátor Koláček. Podle něj se pomoc těžko balancuje, protože místní lidé oceňují každou pomocnou ruku. „Když někdo potká zasaženého člověka, který řekne, že mu něco chybí, neznamená to automaticky, že na to má dobrovolník reagovat. Nepotřebujeme totiž tisíc lopat,“ dodal. Lidé si podle něj neuvědomili, že množství pomoci se rychle naplnilo a původně žádané věci pak přebývaly.

Situaci vyřešili koordinátoři zřízením místa pomoci v každé z obcí. Koordinační centra si pak dobrovolníky samy oslovují a posílají je tam, kde je to aktuálně nejvíce potřeba. Koláček odkázal taktéž na sociální sítě a webové stránky jednotlivých nevládních organizací, které pomoc řídí.

„V tuto chvíli nejvíce potřebujeme řezivo, střešní latě, krytiny a stavební materiál. Naším primárním cílem je zabezpečit budovy tak, aby další nepřízeň počasí přestály bez další úhony,“ vysvětlil v pořadu náměstek Zámečník. I k tomuto tématu se vyjádřil Josef Koláček se slovy, že „akutní je potřeba tesařů, klempířů a odborníků na střechy.“ Lidé mají podle něj strach z bouřek, které meteorologové předpovídají koncem týdne, a chtějí si zajistit střechu nad hlavou.

„Chtěli bychom dosáhnout toho, aby během dnešního a nejpozději zítřejšího dopoledne byly všechny objekty zaplachtovány a ochráněny proti dešti. Do konce týdne bychom rádi chtěli maximum lidi připojit k provizornímu vedení elektřiny a plynu,“ vysvětlil plány náměstek Zámečník s dodatkem, že finální řešení chce kraj zajistit v průběhu několika dalších týdnů.

Oba hosté se shodli v tom, že dobrovolnickou činnost a zájem veřejnosti je třeba koordinovat, ale zároveň podporovat, protože dlouhodobější dopady se ukážou časem. „My se budeme snažit co nejlépe komunikovat a vydržet na místě, tak abychom udrželi konstantní objem dobrovolníků, kteří budou dlouhodobě pomáhat. Řada seniorů žije v osamění a bude potřebovat třeba vyčistit zahradu nebo jinou pomoc na pozemcích,“ dodal k tématu Koláček.

foto: Martin Holík, Proglas, 2021

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony