13+ o aktuálním dění v Barmě

13+ o aktuálním dění v Barmě
8. června 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem úterní relace 13+ byl Miroslav Nožina z pražského Ústavu mezinárodních vztahů. Hovořili jsme s ním o tom, jak se v Barmě po únorovém vojenském puči vyvíjí aktuální situace.

Včera se bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij podruhé od tohoto převratu osobně objevila před soudem. Hlavní fáze procesu má začít příští pondělí. Armáda převrat zdůvodnila volebními podvody, díky kterým podle ní Národní liga pro demokracii vedená Su Ťij listopadové volby vyhrála. Vojenská junta bývalou vůdkyni zatím drží v domácím vězení, hrozí jí až 14 let vězení a to za nelegální import krátkovlnných vysílaček, porušení protikoronavirových restrikcí nebo zákona o ochraně státního tajemství. 

Podle Miroslava Nožiny, v Barmě nyní dochází ke stále násilnějším akcím a to jak ze strany armády, tak i ze strany demokratické opozice. “Ta svůj odpor vůči únorovému převratu zahájila velmi nenásilnou formou. Po třech měsících těchto protestů, při kterých armáda zatkla 4500 lidí a zemřelo při nich přes 850 osob, se začíná názorové spektrum opozice štěpit. Především u starší opozice dochází k rezignaci. Na druhé straně se začíná profilovat radikální křídlo, které prosazuje násilné formy boje,” objasnil ve vysílání Proglasu odborník současného dění v Barmě Miroslav Nožina.

V posledních týdnech také v Barmě dochází k ozbrojeným střetům mezi vojskem a povstaleckými skupinami z převážně křesťanské menšiny Karenů. Ti společně s dalšími etniky vedou spor s vládou od počátku barmské nezávislosti, tj. od roku 1948. “Je to nejdelší občanský konflikt v novodobých dějinách světa. Mezi roky 2010 až 2015 řada etnických uskupení uzavřela s vládou příměří na národní úrovni. Toto uklidnění ale velmi rychle skončilo po únorovém převratu. To se jejich část připojila k opozici, jiní současnou situaci odsoudili, ale nevyvíjí žádnou aktivitu a některé skupiny hrají mrtvého brouka a čekají, jak se situace vyvine. Výraznou roli v opozici hrají převážně křesťanští Karénové. Ti nejdříve začali chránit demonstranty, potom přešli k ozbrojeným střetům a nyní na svém území také cvičí dobrovolnické opoziční oddíly,” objasnil v relaci 13+ Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů.

Dále jsme s Miroslavem Nožinou mluvili o současné pozici opoziční vůdkyně Su Ťij a o tom, jakým směrem se dění v Barmě může vyvíjet dál. Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioarchivu Radia Proglas.

NyníHudební siesta
Skladba: Concerto grosso e moll op.3 č. 3 - Allegro; Autor: Geminiani Francesco; Dirigent: Biondi Fabio; Soubor: Europa Galante
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony