13+ o aktuálních kauzách ve hnutí STAN

13+ o aktuálních kauzách ve hnutí STAN
17. ledna 2022 13+ Autor: Jaroslava Otradovcová

Hnutí Starostové a nezávislí po historickém úspěchu v říjnových volbách do poslanecké sněmovny a po získání pozic ve vládě čelí několika kauzám. Pro vysílání Proglasu je komentoval politolog Ladislav Mrklas z vysoké školy CEVRO institut.

Po otaznících kolem podnikání původně nominovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika a komunikace stranického předsedy a nynějšího ministra vnitra Víta Rakušana s policejním prezidentem Janem Švejdarem je to záležitost financování hnutí a sponzorských příspěvků od firem, jejichž majitelé čelili nebo aktuálně čelí trestnímu stíhání, a situace kolem odjezdu dosavadního prvního místopředsedy Starostů Jana Farského na stipendijní pobyt ve Spojených státech. 

I když zmíněné kauzy se dotýkají samotného vedení hnutí, politolog Mrklas se nedomnívá, že to mohlo způsobit velkou koaliční rozbušku: "K řešení je návrh rozpočtu, kde přijde nepochybně handrkování o každou korunu, a další věcí, které budou daleko bolestnější než než např. kauza stipendijního pobytu poslance Farského. Ale v případě Starostů si myslím, že to je závažná záležitost, kterou jen tak jejich voliči nezapomenou". Ukázat se to může už v letošních komunálních volbách. 

"Díky tomu, že se Starostové a nezávislí stali druhou nejsilnější vládní stranou, získali řadu důležitých postů a jsou na ně kladeny velké nároky. Je otázka, jestli jsou na to opravdu připraveni. Do poslanecké sněmovny se dostala i celá řada poslanců a poslankyň, které tam vlastně podle toho původního plánu ani být neměla. Nabízí se otázka, jak budou fungovat," poznamenal Ladislav Mrklas s tím, že otázku financování strany by bylo potřeba vyjasnit, její nezodpovězení by totiž ohrožovalo nejen Starosty, ale byl by to velký problém i pro celou vládní koalici.

Celý rozhovor z dnešní relace 13+ najdete v záznamu relace v Audioarchivu a podcastových aplikacích.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony