13+ Debata poslanců a lékařů o výhradách vůči uvolňování opatření

13+ Debata poslanců a lékařů o výhradách vůči uvolňování opatření
30. dubna 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Epidemie covidu-19 v Česku zpomaluje. Vláda již zareagovala uvolněním některých dosavadních omezení v oblasti školství či služeb, které se věnují péči o tělo. Od pondělí 3. května bude možné s negativním testem na koronavirus zajít do kadeřnictví, na manikúru či pedikúru, do kosmetických salonů nebo na masáže. Do rotační výuky nově nastoupí žáci druhého stupně ZŠ v sedmi krajích, tj. v Královéhradeckém, Pardubickém, Karlovarském, Plzeňském, Libereckém, Středočeském a v Praze. V nich také bude možné zajít do galerií, muzeí či některých památkových objektů, nebo sportovat. 10. května, se pak otevřou mateřské školy a druhý stupeň základních škol v rotačním schématu ve zbývajících krajích, patrně také kulturní instituce a zbývající maloobchody. O postupu, který doprovází výhrady, v pořadu 13+ debatovali poslanci a zároveň lékaři: Jiří Mašek za ANO a Vlastimil Válek z TOP 09. 

Kritice čelí načasování některých kroků uvolnění, jako je například připuštění diváků na fotbalovou ligu ještě před návratem školáků, upřednostnění sportu před dalšími dětskými volnočasovými aktivitami či ohlášené uvolnění obchodů od 10. května bez ohledu na epidemický vývoj. Poslanec Vlastimil Válek upozornil, že i na včerejším jednání zdravotnického výboru zazněla kritika ohledně nepředvídatelnosti jednotlivých uvolňovacích kroků i z úst koaličních poslanců. "Náš problém je, že se z covidu stalo velké politikum. V podstatě každé rozhodnutí epidemiologů je často modifikované velkým politickým tlakem, různými názory, i tím, že se situace ještě může kvůli různým mutacím, například indické, zvrátit. Chtěl bych proto požádat o maximální trpělivost," řekl ve vysílání poslanec Jiří Mašek. Jeho kolega Válek však upozornil, že není jasné, kdo doporučení dává: "Rozhodně to nejsou epidemiologové, maximálně jeden nebo dva (...).  Navíc není jasné, na čem všem bude záležet, aby ke změně opatření došlo. Včera na zdravotním výboru jasně zaznělo, že postup nestojí jenom na incidenci a na počtu pozitivních testů epidemiologicky závažných, ale na zhruba dvaceti parametrech. Poté všichni zástupci ministerstva odešli (na jednání senátu, pozn.red.), zůstal jen prof. Dušek, ten však nedokázal otázky zodpovědět."

Které opatření samotní hosté považují za nesmyslné, jaký mají názor na testování ve školách či jak vnímají rychlost očkování v ČR, si poslechněte v našem audioarchivu. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony