Výstava v Praze přibližuje život Josefa Toufara a Jana Zahradníčka

Výstava v Praze přibližuje život Josefa Toufara a Jana Zahradníčka
23. srpna 2016 Události Autor: Mariana Ambrožová

Životní příběhy kněze Josefa Toufara a básníka Jana Zahradníčka představuje výstava v Novoměstské radnici v Praze. Přístupná bude do konce září. Expozice nazvaná „Vzdorovali zlu“ přibližuje osudy obou mužů prostřednictvím fotografií, filmových dokumentů, osobních předmětů i vzpomínek přátel a příbuzných.

Kněz Josef Toufar i básník Jan Zahradníček zemřeli kvůli svému vzdoru proti komunistické totalitě. „Pocházejí z Českomoravské vrchoviny, ze selského rodu, synové hospodských,“ vypočítává podobnosti v životech obou mužů básníkův syn Jan Jakub Zahradníček a dále připomíná vztah obou ke křesťanství i strasti v komunistickém žaláři. „Pater Toufar byl zavražděn a tatínek byl mučen devět let ve věznici. Oba byli mučedníci,“ doplňuje Jan Jakub Zahradníček.
Podle autorů výstava ukáže surovost komunistické politické moci, která zničila životy významného spisovatele a kněze i jejich rodin.
Farář Toufar patří mezi první oběti komunistické diktatury. 11. prosince 1949 se při jeho kázání v číhošťském kostele rozkýval oltářní kříž. Toufara poté Státní bezpečností bezmála měsíc brutálně vyslýchala a nutila k falešnému přiznání. Na následky mučení 25. února 1950 zemřel.
Básník, překladatel a publicista katolické orientace Zahradníček zemřel 7. října 1960, krátce po svém návratu z vězení. Tam jej poslal soud ve vykonstruovaném procesu v roce 1952. Byl rehabilitován v červnu 1966, kdy byla prokázána jeho nevina a proces označen za uměle vykonstruovaný.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony