Vnučka generála Pattona: Dědeček měl velkou víru

6. května 2015 Události, Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

V pořadu Všimli jsme si, který na Proglasu připravujeme na Den vítězství, pátek 8. května 2015, zazní i výpověď Helen Pattonové, vnučky amerického generála a osvoboditele západních Čech George Pattona. V Česku se zúčastní vzpomínkových akcí k 70. výročí ukončení bojů druhé světové války v Evropě.

"Jsem tak šťastná, že se velcí architekti postarali o to, abychom měli tak krásné památníky zobrazující rozdílné pohledy na mého dědečka, přitom navzájem tak blízké, a stojí na úplně posledním kroku jeho osvobozovací cesty, jeho evropské exkurze. Bohužel jsem se s dědečkem nikdy nemohla setkat, ale měla jsem štěstí, že kromě otce a strýce jsem potkala řadu dalších lidí, kteří ho znali. Mohu na základě toho říci, že zcela zjevně prožíval frustraci na své vítězné cestě, protože chtěl pokračovat kupředu. To bohužel nebylo možné, i když historie potvrdila, že asi měl. Ale – když už hovořím pro křesťanskou rozhlasovou stanici – my víme, že vše je v mysli a paměti Boží," komentovala Helen Pattonová odhalení památníku jejího dědečka v Plzni a také skutečnost, že americká armáda kvůli dohodě velmocí nesměla postupovat dále na východ a například podpořit účastníky Pražského povstání.

Helen Pattonová Proglasu prozradila, že evropská válečná zkušenost jejího dědečka stála u příklonu rodiny ke katolické církvi, k níž se hlásí ona sama a její sestra je benediktinskou řeholnicí ve Spojených státech. Požádali jsme ji o charakteristiku jejího dědečka, válečného hrdiny George Pattona: "Byl čokoholik, miloval čokoládu. Necítil se úplně dobře s dětmi a vždycky s sebou vozil knihovnu, kamkoli jel – to jsou některá zábavnější fakta o mém dědečkovi. Mnohem hlouběji k poznání jeho osobnosti ale poslouží skutečnost, kterou jsem mohla objevit, že měl velkou víru. Jedna věc, která možná udržela mého dědečka stranou od Napoleona či Cézara, protože nevíme, co skutečně probíhalo v jeho srdci, je to, že jak věřím, když přišly momenty, kdy nemohl sám ze sebe zvolit pokračování dále, padl na kolena a tak může být připomínám pro své neuvěřitelné modlitby – a také básně. Tohle z něj podle mě vytváří někoho, kdo překonal sám sebe a my se s ním můžeme stále spojit jako s příkladem osoby, která má určitou vizi a neztrácí ji, i když s rizikou ztráty vlastní slávy nebo vlastního ega."

V pořadu Všimli jsme si zaznějí také výpovědi katolických kněží Tomáše Holuba a Jaroslava Knichala, bývalého a současného vojenského kaplana naší armády. Církevní historik Martin Weis bude hovořit o tom, jak válečné časy prožila katolická církev. Kromě páteční premiéry od 16 hodin pořad opakujeme v sobotu 9. května 2015 v 11.05.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony