Synodní rada ČCE: České úřady odmítly učinit i nepatrné gesto vůči zkoušeným lidem

19. prosince 2014 Události Autor: Petr Pospíšil

Česká republika nepočítá s rozsáhlým přijímáním uprchlíků před občanskou válkou v Sýrii. Odmítla přijmout i 15 syrských nemocných dětí a jejich rodiny. Synodní rada ČCE zaslala otevřený dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi a ministru vnitra Milanu Chovancovi, v němž žádají o přehodnocení stanoviska.

Česká republika nepočítá s rozsáhlým přijímáním uprchlíků před občanskou válkou v Sýrii. Ve čtvrtek to oznámil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který v Berlíně zastupoval Česko na konferenci o syrských uprchlících. Podle jeho slov se Česko zaměřuje především na zdravotnickou a materiální pomoc uprchlíkům v Libanonu a v Jordánsku, které čelí největšímu náporu běženců. Letos do ní investovala 20 milionů korun.

 „Tohle to je takový půlkrok. Já si myslím, že je v pořádku poslat tam zdravotnickou pomoc, poslat tam lidi – odborníky, kteří tam pomáhají, ale zároveň je potřeba také říct: ´My se chceme postarat i o ty, kteří potřebují něco víc, než jen ovázat rány´. Oni potřebují mít základní zázemí a to tam neseženou. Tam je moc divoko a moc rušno“, komentuje stanovisko českých úřadů synodní senior Českobratrské církve evangelické (ČCE) Joel Ruml.

Synodní rada ČCE napsala otevřený dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi a ministru vnitra Milanu Chovancovi, v němž žádá o přehodnocení stanoviska. „Trápí nás, že úřady České republiky odmítají přijmout syrské uprchlíky ničené dlouhým válečným konfliktem. Tento postoj nechápeme a nechce se nám věřit, že za tímto jednáním je zbabělost představitelů tohoto státu a strach, aby nepřišla vládní garnitura o volební preference. Přejeme si, aby česká vláda zaujala statečný, odpovědný a státnický postoj k trpícím, pronásledovaným a potřebným“, píše se v otevřeném dopisu.

„Tenhle ten záměr je, upozornit na to, že se utrpení druhých lidí – a opravdu brutální utrpení - se nedá odmítnout jenom tím, že se chceme cítit bezpečně a dobře. To nejde. My jsme v Ekumenické radě církví při valném shromáždění přijali také jeden takový dokument, v němž se říká ještě něco dalšího: že my z církví jsme připraveni vládě pomáhat v těch krocích. Nechceme jenom tak na vládu položit nějaké břemeno, nějaký úkol, teď se s tím poperte a my se budeme dívat a budeme vás kritizovat, ale my tam také říkáme: Církve jsou připraveny. Ale zatím i na tuto výzvu zkrátka vláda nereaguje, jenom potvrdila, že to došlo“, řekl Proglasu Joel Ruml.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony