Svět si dnes připomíná den památky obětí holocaustu

27. ledna 2015 Události Autor: Lucie Švestková

Dnes je to 70 let, co sovětská armáda osvobodila Osvětim. V den památky obětí holokaustu se konají vzpomínkové akce přímo v bývalém koncentračním táboře i na řadě dalších míst.

U někdejší Brány smrti v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka si dnes 70. výročí jeho osvobození připomínají tři stovky bývalých vězňů a představitelé 42 zemí světa, včetně 12 prezidentů. Českou delegaci vede promiér Bohuslav Sobotka.

„Osvětim vykřikuje bolest nevýslovného utrpení a volá po budoucnosti v respektu, pokoji a setkávání národů,“ napsal dnes papež František na Twitteru. Ve Spolkovém sněmu v Německu se k příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi vyjádřil i prezident Joachim Gauck: „Vina za vraždy, kterých se nacisté dopustili ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi, je součástí německé identity. Německo proto má morální povinnost snažit se zabránit genocidě kdekoli na světě,“ řekl. Ve svém vystoupení rovněž zdůraznil, že s ohledem na svou minulost má Německo také morální povinnost přijímat uprchlíky, kteří opustili své země kvůli obavám z válek nebo z pronásledování. Ohradil se proti tomu, aby tito uprchlíci byli odsouváni na okraj společnosti; zcela nepřijatelné podle něj je, aby proti nim Němci násilně vystupovali.

Památce obětí holokaustu je věnováno pražské mezinárodní sympozium. Jeho účastníci diskutují o tom, jak odvrátit hrozby radikálního islámu, neonacismu a antisemitismu v Evropě. Prezident Miloš Zeman ve svém projevu přirovnal takzvaný Islámský stát k nacistickému Německu a vyzval k ozbrojené akci proti terorismu pod vedením OSN.

V Terezíně se uskutečnila tryzna za oběti holokaustu. Jejich památku uctí čeští státníci, řada zahraničních hostů a 90 lidí, kteří genocidu přežili. Podle plzeňského biskupa Františka Radkovského je důležité stále si připomínat události druhé světové války. "My starší jsme ještě zažili válku. Pamatuji si, jak u nás v kostele bylo čtyřicet rakví zastřelených a popravených, to byly opravdu dramatické chvíle. Zažil jsem to jako malý kluk. Dnešní mladší generace nic takového nezažily a nepoznaly, a je potřeba tyto věci připomínat. Bylo to hrozné a je potřeba, aby se nic takového neopakovalo," řekl Radkovský.

Sedmdesáté výročí osvobození Osvětimi si připomíná i Muzeum romské kultury v Brně. Do třídenního programu zařadili jeho pracovníci vzdělávací programy o válce, romském holocaustu a jeho přesazích do současnosti. Ilustrovat je má i dnešní promítání filmu Žít! Ceija Stojka, jež se na válečné události dívá očima malé dívky. Česká mincovna připravila k 70. výročí osvobození Osvětimi sérii dvou set zlatých pamětních mincí. Podle výtvarného návrhu Jakuba Oravy zobrazuje postavy vycházející z bran.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony