Přes 250 kilometrů ujdou poutníci z Olomouce na Jasnou Horu

31. července 2014 Události

Na čtrnáctidenní cestu do Čenstochové se ve čtvrtek dopoledne vydali poutníci. Ekumenickou Pouť mládeže a rodin zahájilo požehnání biskupa Josefa Hrdličky v olomoucké katedrále svatého Václava.

Prvním zastavením byla mše svatá na Svatém Kopečku nedaleko Olomouce. „Sešlo se nás tu okolo stovky. Ještě jsme se ale nepočítali, protože ráno, jak to vždycky první den bývá, byl trošku zmatek,“ sdělil jeden z organizátorů pochodu Luboš Nágl z centra pro rodinu olomouckého arcibiskupství. Pouť je určená rodinám s dětmi, proto vede většinou po značených turistických cestách mimo silnice. Denní úseky se budou pohybovat okolo 20 kilometrů. Mimo to se snaží kopírovat Svatojakubskou poutní cestu. „Cesta až na polské hranice vede hornatým terénem, ačkoliv jsme se snažili naplánovat co nejméně náročnou trať, musí mít poutníci trochu zkušeností, síly a chuti překonat sem tam nejednu tu překážku na cestě,“ popsal náročnost trati pořadatel.

Poutníci do Čenstochové půjdou po 36., po celou dobu je bude provázet sedmdesátiletý zakladatel a organizátor pouti polský salesiánský kněz Andrzej Szpak. Podle Luboše Nágla je pouť výjimečná tím, že začala za hluboké totality a oslovovala mladé na okraji společnosti či církve. „Šlo o lidi, kteří nosili dlouhé vlasy, poslouchali muziku, která nebyla schválená, měli jiný životní styl. Tito lidé však také patřili do společnosti církve, tak proč je nepozvat?,“ uvedl Nágl. „Dodnes je pouť otevřená pro ty, kteří se těžko někam dokážou zařadit. Jak tito lidé stárli a zakládali rodiny, stala se z toho postupně pouť mládeže a rodin,“ doplnil.

Po příchodu do Čenstochové čeká podle organizátora poutníky především odpočinek a Slavnost nanebevzetí Panny Marie v klášterní bazilice Nalezení svatého kříže a Nanebevzetí Panny Marie. „Sice jsme se všechno snažili naplánovat, ale déšť a živly si nekoupíte,“ dodal Luboš Nágl.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony