Poznámka k hejtmanskému víceobročnictví: Což to nechat na voličích?

Poznámka k hejtmanskému víceobročnictví: Což to nechat na voličích?
24. dubna 2014 Události Autor: Filip Breindl

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek uposlechl stranické výzvy, aby si z funkcí v čele kraje a poslaneckého mandátu vybral jen jednu, jeho kolega z ČSSD Josef Novotný si naopak hodlá při vedení Karlovarského kraje ponechat i křeslo ve sněmovně. Počínání koho z nich je správné?

Celá záležitost jen znovu odhaluje ubohost politické kultury v naší zemi, zejména když si vybavíme celý proces Haškova kličkování ve dvouobročnictví až na samý konec vypsané stranické lhůty. Neříká se to ovšem lehce, ale svůj díl pravdy má i Novotný - o obhajobu svého poslaneckého mandátu se ucházel jako hejtman, ČSSD ho umístila do čela své kandidátky v Karlovarském kraji, nikdy nesliboval, že by se jedné funkce vzdal pro výkon druhé, naopak už v minulém funkčním období vyjadřoval, že spojení poslaneckého mandátu s funkcí hejtmana považuje za výhodné. I když s tím lze přinejmenším polemizovat, voliči Novotného do sněmovny vyslali nejvyšším počtem preferenčních hlasů kandidátky - v Haškově případě si dokonce čtvrtina jihomoravských voličů ČSSD přála, aby je ve sněmovně zastupoval právě hejtman, dali mu dokonce více preferenčních hlasů než stranickému předsedovi Bohuslavu Sobotkovi, jenž si poslanecký mandát ponechává k premiérské funkci.

Samozřejmě nelze říci, že jde pouze o záležitost voličů ČSSD, protože hejtman je zástupcem všech obyvatel kraje a ti mají právo po něm požadovat, aby svou funkci vykonával naplno. Na druhou stranu právě oni disponují poměrně silným nástrojem, jak dvouobročnictví omezit - svým voličským hlasem. V té souvislosti je třeba poznamenat, že jak Hašek, tak Novotný obhájili nejen poslanecký mandát, ale i hejtmanský post, byť v případě Karlovarského kraje ČSSD těsně prohrála s komunisty. Za zmínku současně stojí, že na západě Čech také Novotnému stačilo přibližně 16 tisíc hlasů z bezmála čtvrt miliónu voličů. Pokud se někomu zdá chování politiků při kumulování funkcí drzé či svévolné, nechť zauvažuje, jakou oponenturu mu dává veřejnost na jediném místě, kde to má smysl, tedy ve volební místnosti, a jak vůbec svůj názor může vyjádřit, když o hlasovací místnost v den voleb velká část voličů ani nezavadí. 

Zlepšení této politické kultury nelze spatřovat ve výzvě ČSSD, které se právě teď hodí trochu přistřihnout Michalu Haškovi křídla, stejně jako se jí hodilo před volbami své hejtmany postavit na přední místa poslaneckých kandidátek. Až se ukáže výhoda jiného postupu, usnesení se v tichosti opustí a přijme jiné, které se případně částečně nedodrží, tak jako po oranžovém dobytí krajů v roce 2008 jen někteří noví hejtmani ČSSD splnili předvolební slib a vzdali se poslaneckých mandátů (udělal to i Hašek, ale za rok byl ve sněmovně zpátky, tehdy ještě pouze na základě preferenčních hlasů, nikoli postavení na předních místech kandidátky). Proč ne, když voličům to - zdá se - příliš nevadí?

Filip Breindl

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony