Portugalci zvítězili na kněžském mistrovství Evropy ve fotbalu

27. února 2015 Události Autor: Filip Breindl

Polští kněží neobhájili titul mistrů Evropy v halovém fotbale, ve finále turnaje v rakouském Sankt Pöltenu prohráli s Portugalskem 0:1. Třetí místo získali hráči z Bosny a Hercegoviny před Chorvatskem a Slovenskem – naši sousedé uspořádají šampionát v příštím roce v Košicích nebo Michalovcích.

"Těchto turnajů se účastníme od roku 2009 a s pořadatelstvím jsme tak říkajíc na řadě, získali jsme pro něj podporu římskokatolického arcibiskupství i řeckokatolické eparchie v Košicích," vysvětlil kapitán slovenského týmu Stanislav Zimovčák, řeckokatolický kněz působící v současnosti na úřadu biskupa Milana Chautura. O Michalovcích se podle jeho slov uvažuje proto, že tam nachází zázemí pravidelný církevní fotbalový turnaj.

V Sankt Pöltenu se na hřišti objevilo 220 kněží, a to i z převážně nekatolických zemí, jakými jsou Rumunsko, Černá Hora, Kazachstán či Albánie. Hrál i jeden biskup – Laszló Kiss-Rigó ze Szegedu jako brankář pomohl Maďarsku k šestému místu. Za paradox označili rakouští pořadatelé poslední místo Německa, země úřadujících fotbalových mistrů světa. "Proti Maďarsku jsme hráli o páté místo a zvítězili 2:1. Biskup, ačkoli je mu kolem 60 let, opravdu chytal velmi dobře, pochytal nám řadu šancí," popsal Stanislav Zimovčák. Pořadatelé připravili i doprovodný program včetně návštěvy benediktinského opatství v Melku nebo nikdy nespuštěné atomové elektrárny v Zwentendorfu. "Fotbal je jen prostředkem k cíli, kterým je jednota mezi kněžími. Chceme, aby se v našich životech projevovalo to, co řekl Ježíš učedníkům - vy jste světlo světa. Aby i takové situace, jako je fotbal, férovost, nasazení a soutěživost byly ke slávě Boží," uvedl slovenský kapitán k turnaji, který zahájil biskup ze Sankt Pöltenu připomínkou, aby hráči mysleli na to, že je jejich farníci po skončení hry budou potřebovat.

Český tým nestartoval a Stanislav Zimovčák by uvítal, kdyby se to změnilo. "Je to sousední, lze říci bratrská země a za zájem z České republiky budeme rádi," uvedl k mistrovství Evropy kněží v halovém fotbalu, které Slovensko uspořádá příští rok.