Papež ve Štrasburku: Stavme jednotnou Evropu na posvátnosti člověka a hodnot

Papež ve Štrasburku: Stavme jednotnou Evropu na posvátnosti člověka a hodnot
25. listopadu 2014 Události, Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

"Přináším poselství naděje a povzbuzení," řekl papež František na úvod svého vystoupení před plénem europoslanců ve Štrasburku. Připomněl, že jde o papežskou promluvu na tomto místě po 26 letech, ocenil změny, především odstranění bariér mezi Západem a Východem kontinentu, k němuž od návštěvy Jana Pavla II. v roce 1988 došlo, a poukázal na některé ze současných problémů Evropy.

"Evropské ideály ustoupily před byrokratickým technicismem svých institucí," řekl papež a vyzval europoslance, aby hledali způsob návratu k hodnotám zakladatelů sjednocené Evropy, kteří podle Františka vnímali důležitost zaměření na lidskou důstojnost a také přesažnost. Evropa měla být otevřená duchovnímu rozměru života, jinak riskuje, že ztratí svou duši. Právě návrat k původním hodnotám, na nichž unie vznikla, prý může být lékem na obecně rozšířený dojem, že EU je jakási "unavená a stárnoucí babička", která už ztratila přitažlivost, řekl František. Zmínil například tendenci individualizovat práva bez ohledu na společenský kontext a na jejich spojení s povinnostmi.  "Podpora lidské důstojnosti znamená, že uznáme, že člověk má nezadatelná práva, která mu nikdo nemůže odejmout, rozhodně ne kvůli ekonomickým zájmům," uvedl v italsky proneseném projevu papež. Upozornil, že stále existuje řada situací, kdy se s lidmi jedná jako "s předměty, které je možné odložit ve chvíli, kdy už nejsou užitečné, třeba kvůli slabosti, nemoci či stáří".

Papež rovněž vyzval k podpoře rodiny, vzdělání a ochrany přírody. Ve svém italsky proneseném projevu, který europoslanci několikrát přerušili potleskem, vyzval k tomu, aby EU hledala společné řešení přistěhovalectví, které podle jeho slov vytváří "hřbitov ve Středozemním moři." Zmínil také zločiny páchané náboženskými extrémisty ve světě za "lhostejného přihlížení mnohých." "Evropu pojí s křesťanstvím dvoutisícileté dějiny, které nebyly bez konfliktů a omylů, ale vždycky to byly dějiny živené touhou budovat skrze dobro. (...) Evropa má velice zapotřebí objevit svou tvář, aby rostla podle ducha svých otců zakladatelů v pokoji a svornosti. Nadešla hodina pro společnou stavbu Evropy otáčející se nikoli kolem ekonomie, ale kolem posvátnosti člověka a nezcizitelných hodnot,"  uvedl František, podle něhož toto uvědomění zároveň kontinent poznamenaný "duchovním vyprázdněním Západu" pomůže ochránit před škodlivými, nebezpečnými a extrémními ideologiemi. 

Ohlédnutí za návštěvou papeže Františka v Evropském parlamentu uslyšíte v pátečním pořadu Všimli jsme si od 16 hodin (repríza v sobotu 29. listopadu 2014 v 11.05).

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony