Papež František: Uganda je zemí mučedníků

28. listopadu 2015 Události Autor: Lucie Švestková

Svatý otec dnes čtvrtým dnem pobývá v Africe, kam se vydal na 11. apoštolskou cestu. Ve středu ji zahájil v Keni a včera zavítal do Ugandy, aby připomněl 50. výročí svatořečení křesťanských mučedníků, kteří v čele s Karlem Lwangou zemřeli koncem 19. století pro svou víru.  Právě tomuto tématu se věnoval ve všech dnešních promluvách a vybízel k tomu, aby se lidé v Ugandě po vzoru těchto světců nebáli hlásat svědectví o Bohu.

Při setkání s mladými papež vyslechl svědectví dívky, která se narodila s HIV, a muže, kterého během studií zajaly vojenské jednotky, mučily a také zabily jeho přátele. Římský biskup poukázal na to, že s podobnými problémy se potýká řada lidí v tomto africkém státě. „Uganda je zemí mučedníků,“ prohlásil v souvislosti s připomínkou Karla Lwangy a jeho druhů, kteří zahynuli pro svou víru koncem 19. století. Vybídl mládež, aby po jejich vzoru dokázala snášet utrpení a vše odevzdávala v modlitbě Ježíši a jeho matce Marii. „Připomínám vám tři věci: překonávat těžkosti, přeměňovat negativní zkušenost na pozitivní, a modlitbu. Ta dokáže, aby Ježíš vešel do mého srdce a změnil můj život,“ poradil František mladým, jakým způsobem mají bojovat s těžkostmi.

„Zdá se, že na mnoha místech se rozšiřuje egoismus a lhostejnost. Kolik našich bratří a sester se stává obětí kultury „Použij a vyhoď“,  a to má za důsledek pohrdání především k dětem, které ještě nejsou narozené, k mladým a starým lidem,“ podotkl římský biskup při návštěvě charitního domova v Nalukolongu. Řekl, že je třeba starat se o všechny, kteří jsou v nouzi a chudobě. Křesťané podle něj nesmí jen stát a dívat se, ale snažit se pomoci vlastními skutky.

Svůj dnešní program papež zakončil setkáním s kněžími a řeholníky, jimž připomněl, aby nezapomněli na odkaz ugandských mučedníků. Poukázal na problém některých oblastí, které trpí nedostatkem kněží a vyzval, aby diecéze, které mají dostatek duchovních, poslaly kněze tam, kde chybí. Stejně jako ostatní skupiny, také zasvěcené osoby Petrův nástupce povzbudil k neustávající modlitbě. „Pokud se řeholník nemodlí nebo modlí málo, protože má hodně jiné práce, tak začal ztrácet paměť, a zároveň i věrnost,“ doplnil František.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony