Na letošní mezinárodní pouti do Osvětimi se mluví i o Ukrajině

Na letošní mezinárodní pouti do Osvětimi se mluví i o Ukrajině
19. září 2014 Události Autor: Jan Krejčí

V polském Krakově pokračuje setkání mladých s podtitulem „Mladí lidé za svět bez násilí“. Účastní se ho od včerejška tisícovka lidí ze střední a východní Evropy na pozvání katolické komunity Sant´Egidio.

„Vy jste budoucnost, generace, která může vybudovat nový svět bez násilí, bez diskriminace, bez rasismu. Můžete předcházet nenávisti. Jste těmi, kdo mohou zajistit, že již nedojde k novému holocaustu,“ řekla včera při přednášce o vraždění za druhé světové války Rita Prigmoreová, německá Sintka, která přežila vyhlazení Romů a Sintů nacisty. „Měli jsme možnost vyslechnout svědectví dvou lidí, kteří přežili holocaust. Jednalo se o pána, který přežil koncentrační tábor Osvětim a o paní z Německa, na které nacisté prováděli pokusy (byl to konkrétně doktor Mengele). Tato svědectví mladé zaujaly. Zájem projevili i o současné dění ve světě, o konflikt na Ukrajině, kde probíhá válka. Jako by se opět opakovala nešťastná minulost,“ zprostředkoval dojmy přímo z Osvětimi mluvčí slovenské komunity Sant´Egidio Erik Kapsdorfer.

Svědectví obětí holocaustu. Zdroj: Proglas

Program setkání připomíná letošní sté výročí zahájení první světové války, ale věnuje se také současným konfliktům, například na východě Ukrajiny. Mezi přítomnými jsou i Ukrajinci nebo Rusové. „Atmosféra je zde přátelská. Rusové i Ukrajinci vyjadřují vděčnost za svědectví, která mohli vyslechnout od lidí přeživších holocaust. Vidí v tom jakési svědectví i pro dnešní dobu, že je zbytečné živit nějaké konflikty mezi národy, neboť výsledkem je jenom další zlo a opakování chyb minulosti. Lidé z Ukrajiny a Ruska, kteří tu jsou, se snaží spolu vycházet v přátelské atmosféře a společně ukázat světu, že je možné žít bez konfliktů a že je možné spolupracovat,“ doplnil Kapsdorfer.

Při dnešním programu účastníci navštíví koncentrační tábor v nedaleké Osvětimi, kde nacisté zavraždili více než jeden a půl milionu lidí, především Židů. V tichosti půjdou zúčastnění podél rampy smrti a položí věnce u památníků obětí. Na pouť do míst největšího koncentračního tábora z druhé světové války přijelo i 120 zástupců České republiky.

Komunita Sant' Egidio je laické církevní hnutí, které se zrodilo v roce 1968 v Římě. Čítá okolo šedesáti tisíc členů. V České republice působí od roku 1993. V současné době působí v Praze, Brně a Olomouci. Ve všech těchto městech se komunita pravidelně schází k otevřené modlitbě založené na naslouchání Božímu slovu. Aktuálně se například zaměřuje na pomoc lidem bez domova, na službu romským dětem nebo starým lidem.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony