Komentář týdne: Na prahu Roku zasvěceného života

Komentář týdne: Na prahu Roku zasvěceného života
28. listopadu 2014 Události, Komentář týdne Autor: Filip Breindl

P. Cyril Havel z Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti uvažuje o výzvách začínajícího Roku zasvěcených osob, který z rozhodnutí papeže Františka trvá od letošního adventu do února 2016. Komentář vysíláme v sobotu 29. listopadu 2014 v 7.30 a 18.20, opakujeme v neděli v 1.45 a pondělí od 10 hodin.

Držel jsem v rukou jeden zahraniční časopis a se zájmem jsem jej pročítal. Byla v něm zvláštní příloha věnovaná klášterním komplexům, které pomalu přestávají sloužit svému účelu. Důvod byl jednoduchý. Řeholníků a řeholnic, kteří je v předešlých generacích budovali, pomalu ubývá, a tím mizí i možnost poskytovat celou dosavadní šíři služeb. V důsledku toho nakonec mnohé komunity uvažují o tom, že se budou muset přestěhovat na jedno místo, aby vůbec mohly žít řeholním způsobem života a zároveň zvládly být „užitečné“ světu. Pro mě osobně bylo zajímavé vidět na fotografiích, které článek doprovázely, jak jsou nebo mohou být tyto objekty následně upraveny a přebudovány třeba na knihovny nebo hotely.

I když je situace u nás jiná, nápěv – nebo spíše úvodní tóny této písničky jsou stejné. Také tady máme klášterní budovy a domy, ve kterých žijí řeholníci, a jsou to často veliké objekty s několika málo obyvateli. Ono to ale není vše. Napadlo mě, že o ty objekty ani tak moc nejde, protože současně s nimi existují ještě jiné „objekty“ – stavby duchovní, vybudované tak říkajíc z „živých kamenů“, stojící často dlouhá staletí, ve kterých už posloužily mnoha lidem, dětem, rodinám, nemocným
nebo potřebným.

Několik dnů nato jsem sesetkal s opatem rakouskéhocisterciáckého kláštera v Heiligenkreuz.Povzdechl jsem si, že pro řeholní životje náročné překlenout chybějící generace čtyřicetilet komunistické vlády a že ty naše stavbyv tomto smyslu vykazují zřetelné trhliny.Podivil jsem se, když si povzdechl se mnou,že i oni pociťují podobný nedostatek bratřístředního věku. Ne však v důsledku totality,ale světové války a pohled do jídelny zaplněnémladšími bratry mi potvrdil, že stojíme předpodobnou výzvou.

Toto a ještě další věci mě nakonec přivedly k myšlence, že blížící se Rok zasvěceneho života,který papež František vyhlásil od první adventní neděle 2014 do února 2016, by bylo dobré přijmout jako jedinečnou příležitostke společnému hledání a k vzájemné podpoře. A za podporu stojí hned dvě věci: Chtěli bychom se podpořit mezi sebou navzájem jako řeholní společenství a chtěli bychom taképodpořit naši sounáležitost s dalšími křesťany a lidmi dobré vůle. Když jsem zjistil, že i jiní řeholníci a řeholnice v diecézi to vidí podobně, sešli jsme se společně představení jednotlivých komunit a promýšleli celou věc dál. Výsledkem je program roku zasvěceného života, ve kterém vám nabídneme příležitosti k vzájemným setkáním při poutích nebo společných modlitbách.

To první – možná nejmenší a současně největší, co můžeme udělat - je, že se můžeme jedni za druhé modlit. Je naším přáním, aby právě modlitba byla tím, co nás vzájemně sblíží a propojí – nás, kteří žijeme Bohu zasvěcenýmživotem a modlitbou a konkrétní službouse snažíme svědčit o Bohu a jeho evangeliu, a vás, čtenáře tohoto časopisu a lidi žijící v naší diecézi, kteří se ve vašem životním povolání jako křesťané snažíte o totéž. Rádi bychom, my řeholníci a řeholnice naší diecéze, sdíleli vaše starosti a radosti, obavy i naděje a byli bychom rádi, kdybyste zase vy sdíleli ty naše. Pokud nám vaše úmysly budete v průběhu celého roku psát na emailovou adresu rehole@bcb.cz, můžeme vám přislíbit,že my budeme ve svých modlitbách pamatovati na vaše úmysly.Také doufáme, že během roku bude určitě řada příležitostí k osobním setkáním.

Myslíme na vás a děkujeme, že na nás myslíte. Modlíme se na vás a děkujeme, že se za nás modlíte. Hned toho využiji a poprosím o první modlitbu: za zdárnou restituci, nebo možná resuscitaci řeholních staveb z živých kamenů. Děkuji, a Pán Bůh ať nám žehná.

P. Cyril Havel CFSsS

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony